VIŠAK POSTAO PROBLEM: Vlasnici solarnih panela plaćaju naknade za predaju struje u mrežu
Holandska elektroenergetska kompanija Eneco počeće da naplaćuje naknade vlasnicima solarnih panela koji predaju višak električne energije u mrežu. I druge kompanije u zemlji su već uvele takve mehanizme kako bi se izborile sa sve većim količinama predate struje.
U Holandiji je sve više prozjumera koji tokom sunčanih perioda svoje viškove električne energije isporučuju u mrežu, pa elektroenergetskim kompanijama postaje sve teže da kompenzuju sve u skladu sa postojećim pravilima za prozjumere.
Slični problemi su se pojavili i u Grčkoj, gdje je tržište obnovljivih izvora energije u usponu i gdje se svake godine pušta u rad oko 2 GW novih kapaciteta, dok potražnja za električnom energijom ostaje uglavnom nepromijenjena.
Višak energije tokom perioda najveće proizvodnje može da se iskoristi za napajanje elektrolizera za proizvodnju zelenog vodonika
Proizvodnja zelenog vodonika bi mogla doprinijeti riješavanju ovog problema, kaže Jožef Super, direktor uprave mađarske kompanije Enasco Capital. Viškovi bi mogli da pokreću elektrolizere, dok će u suprotnom dio fotonaponskih kapaciteta oko podneva morati da se isključuje, rekao je na nedavnoj konferenciji o vodoniku održanoj u Beogradu.
Eneco će naplaćivati naknade sve dok holandski sistem kompenzacije za prozjumere ne bude ukinut
U Holandiji se viškovi električne energije koji se predaju u mrežu odbijaju od računa potrošača, a Eneco kaže da će naknade naplaćivati sve dok je na snazi takav mehanizam. Holandska vlada je planirala da ukine tu šemu i zamijeni je plaćanjem, ali je senat nedavno glasao protiv toga.
Većina holandskih energetskih kompanija je uvela neku vrstu naknade za vlasnike solarnih panela, dok Essent i Vattenfall takođe razmatraju takav potez.
Holandija je 2023. godine proizvela ukupno 20,63 TWh energije iz solara, što je više od bilo koje druge velike evropske zemlje. Fotonaponski kapaciteti u Holandiji su za pet godina porasli 450%, dostigavši 19 GW, prenose mediji.