Opština Pljevlja pozvala građane da učestvuju u smanjenju zagađenja vazduha

Služba za zaštitu životne sredine Opštine Pljevlja upozorila je građane da sa početkom sezone grijanja dolazi do povećanja koncentracije zagađujućih materija.

One se, kako je pojašnjeno, u znatnoj mjeri emituju iz dimnjaka individualnih ložišta i kotlarnica.

Stoga, apeluju iz Službe, građani ove opštine ne bi trebali da svojim postupcima doprinose dodatnom zagađenju vazduha.

“Zagađenja vazduha, u prvom redu suspendovanim česticama (PM10 i PM2.5) karakteristična su tokom grejne sezone, u periodima kad vremenski uslovi, uz pojavu visokog atmosferskog pritiska, usporavaju cirkulaciju vazduha donoseći suve, hladne i maglovite noći. Ti uslovi, često praćeni i temperaturnim inverzijama na prostoru pljevaljske kotline, utiču da sve zagađujuće materije koje se emituju ostaju u prizemnim slojevima atmosfere i njihova koncentracija raste, a kvalitet vazduha se pogoršava. Sa pojavom vjetra i padavina kvalitet vazduha se poboljšava”, saopštili su iz lokalne uprave.

Pozvali su građane da redovno čiste dimnjake, da ne bacaju žar i nedovoljno ohlađen pepeo u kontejnere, kako bi spriječili dodatno zagađenje vazduha, i da u periodu prisustva visokih koncentracija zagađujućih materija u vazduhu, svoje aktivnosti prilagode preporukama Instituta za javno zdravlje.

U periodu visokog zagađenja vazduha, poručuju iz ove instirucije, kada je satna koncentracija PM10 čestica između 90 i 180 mikrograma po metru kubnom preporučuje se svima, a naročito osjetljivim grupama stanovništva djeci, trudnicama, starim i hroničnim bolesnicima da smanje boravak na otvorenom, naročito u blizini prometnih saobraćajnica kao i za vrijeme prisutnog dima i magle u vazduhu.

“Treba ograničiti izvođenje fizički zahtjevnih aktivnosti pri kojima se diše brze ili dublje (trčanje, vježbanje i sl.) na otvorenom.U periodu veoma visokih zagađenja vazduha, kada su satne koncentracije PM10 čestica veće od 180 mikrograma po metru kubnom, preporučuje se svima da izbjegavaju boravak na otvorenom, a naročito izvođenje fizički zahtjevnih aktivnosti pri kojima se diše brže ili dublje do poboljšanja kvaliteta vazduha”, zaključuju u saopštenju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content