CZIP formira prvo hranilište za bjeloglave supove u Crnoj Gori
Centar za zaštitu i proučavanje ptica dobio je dozvolu od Agencije za zaštitu životne sredine za formiranje hranilišta za prihranu bjeloglavih supova u Parku prirode Piva.
Ovo će biti, kako je saopšteno iz ove NVO, prvo ovakvo hranilište u našoj zemlji, a njegovo formiranje direktno će doprinijeti očuvanju balkanske populacije ove ugrožene vrste.
“Bjeloglavi supovi (Gyps fulvus) su jedna od četiri vrste lešinara koje se mogu sresti u Evropi. Radi se o krupnoj ptici čiji rasponom krila doseže skoro 3 metra, a može dostići težinu od 7,5 do 11 kg. Lešinari igraju ključnu ulogu u ekosistemu kao čistači prirode, ishranom uginulim životinjama ubrzavaju njihovu bezbjednu razgradnju i sprječavaju potencijalno širenje zaraza”, pojašnjavaju iz CZIP-a.
U saopštenju se podsjeća i da su nekada ove veličanstvene ptice bile stanovnici kanjona Morače, Tare i Cijevne.
“Danas ih možemo vidjeti samo prilikom rijetkih posjeta i u prolazu. Glavne prijetnje po njihov opstanak su trovanje, kolizija, nedostatak hrane, uništavanja staništa”, navode iz CZIP-a.
Nedavna posjeta bjeloglavih supova u blizini Pljevalja, koju su zabilježili građani, pokazuje da bi ovo hranilište moglo biti ključno za njihov povratak.
“Ove ptice često prelaze stotine kilometara u potrazi za hranom, što nas ohrabruje da će novo hranilište u Parku prirode Piva biti redovno posjećivano.
Iako se bjeloglavi supovi trenutno ne gnijezde u Crnoj Gori, iz CZIP-a su uvjereni da postoji nada da bi neki par, privučen hranilištem, mogao odlučiti da ovdje svije gnijezdo.
“To bi bio ogroman korak za povratak ove vrste u naše krajeve, poručuju iz ove NVO.
Od 1950-ih do 1980-ih godina, brojnost bjeloglavih supova opala je zbog masovnog trovanja vukova i šakala.
“Danas radimo na ispravljanju tih grešaka i vraćanju ovih neprocjenjivih čuvara prirode. Pratite nas za više informacija o ovom važnom projektu”, zaključuje se u saopštenju CZIP-a.