Crnogorsko društvo ekologa i EuroNatur: Obustaviti planove za izgradnju hidroelektrane “Komarnica”

Izvor: Vijesti

Koalicija od preko 200 međunarodnih naučnika, pravnih stručnjaka, energetskih eksperata i ekologa, zajedno sa više od 20 nacionalnih nevladinih organizacija (NVO), poziva crnogorsku Vladu da odmah obustavi planove za izgradnju hidroelektrane “Komarnica” u istoimenom kanjonu. U otvorenom pismu nacionalnim vlastima, potpisnici zahtijevaju otkazivanje ovog kontroverznog projekta, ukazujući na nepopravljivu štetu po životnu sredinu, političko uplitanje i nepoštovanje zakonskih obaveza, navodi se u saopštenju koje potpisuju NVO Crnogorsko društvo ekologa i EuroNatur.

“Uprkos velikoj zabrinutosti ekologa i protivljenju stručnjaka, procedura procjene uticaja na životnu sredinu za projekat hidroelektrane Komarnica (Elaborat) obilježena je ozbiljnim nepravilnostima. Nakon revizionog perioda koji je trajao 855 dana, Elaborat je ponovo podnesen u februaru 2025, sa značajnim kašnjenjem i dalje propraćen ozbiljnim nedostacima. Ove okolnosti dodatno učvršćuju stav civilnog sektora da Elaborat mora biti u potpunosti odbačen, te da projekat ne može dobiti ekološku saglasnost. Međutim, Agencija za zaštitu životne sredine Crne Gore još uvijek nije donijela zvaničnu odluku”, stoji u saopštenju pomenutih NVO.

Ovo kašnjenje izaziva zabrinutost da politički pritisak od strane investitora projekta ugrožava transparentnost i naučno utemeljen proces, postavljajući ozbiljna pitanja o odgovornosti i upravljanju, dodaje se.

“Čekamo konačnu odluku Agencije i zahtijevamo odgovornost od svih nadležnih strana. Odobrenje ovog projekta ne bi samo uništilo nacionalno blago, već bi dodatno narušilo povjerenje javnosti u proces donošenja ekoloških odluka”, poručila je Andrijana Mićanović, generalna sekretarka Crnogorskog društva ekologa

“Uprkos široko rasprostranjenoj zabrinutosti stručnjaka i civilnog društva, crnogorska Vlada izgleda odlučna da nastavi sa projektom. Ipak, nijedna ispravna analiza troškova i koristi, energetske efikasnosti ili javnog interesa nije objavljena”, stoji u saopštenju.

Iz ovih NVO su kazali da nezavisne procjene pokazuju da su troškovi izgradnje gotovo udvostručeni od 2012. godine, dostigavši 343 miliona eura, dok bi projekt doprinosio sa manje od 2% ukupne energetske potrebe Crne Gore.

Stručnjaci ističu da postoje održive alternative, kao što su hibridni solarni i vjetroenergetski sistemi, koji bi pružili veći povrat bez žrtvovanja ekosistema.

Poziv na obustavu projekta Komarnica dolazi u trenutku kada je civilno društvo širom Crne Gore sve zabrinutije zbog nedavnih političkih poteza koji omogućavaju mega-infrastrukturne investicije međunarodnih aktera koje zaobilaze pravne norme u oblasti zaštite životne sredine. Evropska komisija je takođe izrazila ozbiljnu zabrinutost zbog toga što je crnogorski parlament otvorio vrata za razvoj 12 km duge plaže Velika, netaknute prirodne oaze, ističe se u saopštenju.

“Kako Crna Gora nastavlja svoj put ka članstvu u EU, poštovanje ekoloških zakona, osiguranje transparentnih procesa i zaštita prirodnog nasljeđa moraju ostati neupitni”, naglasila je Ameli Huber, menadžerka za slatkovodne projekte u EuroNaturu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content