Njemački RWE ušao u prvu ligu u sektoru solara u SAD i Britaniji
Izvor: Balkan Green Energy News
Foto: zumiraj.me
Njemačka kompanija RWE je objavila da, zahvaljujući dvijema velikim akvizicijama, postaje četvrta po veličini kompanija u sektoru obnovljivih izvora u Sjedinjenim Državama i druga po snazi solarnih elektrana koje posjeduje i kojima upravlja na tom tržištu, kao i jedan od tri najveća investitora u fotonaponska postrojenja u Velikoj Britaniji.
Energetski gigant RWE, sa sedištem u Esenu u Nemačkoj, saopštio je da je završio akviziciju firme Con Edison Clean Energy Businesses u SAD i da je sklopio sporazum o kupovini britanskog preduzeća JBM Solar. Kompanija navodi da su je ove transakcije učinile jednim od najvećih investitora u energiju iz obnovljivih izvora u te dvije zemlje.
Con Edison CEB je preuzet od američke kompanije Consolidated Edison po cijeni po kojoj on, uključujući dugove, vrijedi 6,8 milijardi dolara. Transakcija je dijelom finansirana preko konvertibilnih obveznica prodatih katarskom državnom investicionom fondu QIA. On će po konverziji držati 9,09 RWE-ovog akcijskog kapitala.
Ispostava u SAD cilja na vetroelektrane na kopnu, solarnu energiju, baterije
Ova transakcija je učinila RWE četvrtom kompanijom po veličini u SAD u domenu obnovljivih izvora i drugom po snazi solarnih elektrana koje poseduje i kojima upravlja na tom tržištu, stoji u objavi. Aktivna je u većini američkih saveznih država.
Novoosnovana firma, nazvana RWE Clean Energy, usresrijediće se na vjetroelektrane na kopnu, solarnu energiju i baterije za skladištenje struje, otkrio je RWE. Sada upravlja grupom elektrana od ukupno osam gigavata, od čega su dvije trećine u kopnenim vjetroparkovima, a ostalo fotonaponska postrojenja, saopštila je matična kompanija. Ispostava u SAD ima portfelj projekata u razvoju veličine preko 24 gigavata, jedan od najvećih u zemlji, istakla je.
JBM Solar RWE-u donosi grupu projekata za ukupno 6,1 megavat
RWE, najveći proizvođač struje u Britaniji i jedan od najvećih investitora u iskorišćavanju obnovljivih izvora, saopštio je da će mu JBM Solar, kojeg kupuje od kompanije Susgen, znatno proširiti potencijal na polju solara i baterija. Preuzima portfelj u zreloj fazi razvoja sa planiranim priključnim kapacitetom od 6,1 gigavata. Od toga je je 3,8 gigavata solara, a 2,3 gigavata su projekti za baterijska postrojenja, izraženo u naizmjeničnoj struji.
Većina lokacija su u centralnoj i južnoj Engleskoj, a za velik dio je već obezbijeđeno povezivanje na mrežu kao i zemljište. Jedan dio projekata je spreman za donošenje konačne odluke o investiranju, budući da su za njih izdata prostornoplanska odobrenja. To znači da će prvi fotonaponski i pogoni s baterijama biti pušteni u rad prij kraja 2024, navodi RWE.
Kompanija u ovoj državi upravlja kapacitetima iz vjetra od 2,6 gigavata u 10 postrojenja na moru i 33 na kopnu. U toku su razvoj i izgradnja još nekoliko priobalnih, naglašavaju u RWE-u i dodaju da su u planu i komercijalne plutajuće vjetroelektrane, među kojima i one na Keltskom moru. Ta nemačka energetska kompanija je aktivna i u sektorima uglja, gasa, vodonika i nuklearne energije. U Grčkoj sprovodi fotonaponske projekte u partnerstvu s domaćom elektroprivredom Public Power Corp. (PPC), koja je pod kontrolom države.