Energean će skladištiti CO2 u ispražnjenim naftnim bušotinama kod grčke obale
Izvor: Balkan Green Energy News
Projekat naftne kompanije Energean za hvatanje i skladištenje ugljen-dioksida (CCS) u iscrpljenim bušotinama na području Prinos na severu Egejskog mora ušao je u fazu završnih priprema. Procjenjuje da će pustiti postrojenje u rad za tri godine.
Projektom hvatanja i skladištenja ugljenika (carbon capture and storage – CCS) je predviđeno pohranjivanje pod Energeanovim iskorišćenim pomorskim naftnim poljima.
Prinos je u Kavalskom zalivu u Egejskom moru, u blizini ostrva Tasos. Projektom je predviđeno iskorišćavanje bušotina na poljima Prinos i Epsilon. Energean navodi da je od 2009. godine iscrpio tri bušotine.
Zamisao je da se pripreme podzemni geološki rezervoari do kojih će se ugljen-dioksid uhvaćen iz industrijskih emisija transportovati cjevovodom ili brodom i biti trajno skladišten.
Skladištenje ugljenika je predviđeno u eksploatisanim i iscrpljenim nalazištima, na dubinama od 1.900 do 4.200 metara. Prostor je procijenjen na 93,4 kubna kilometra.
Energean je odabrao američku kompaniju Haliburton za izradu studije izvodljivosti. Prezentacija projekta biće održana u aprilu, a najavljeno je da bi sistem mogao da profunkcioniše u roku od tri godine.
Koncesija Prinos može da primi cjelokupne emisije iz grčkog proizvodnog sektora u periodu od 10 godina, počevši od 2025, istakli su u naftnoj kompaniji. Ona je nastala u Grčkoj, a sjedište joj je u Londonu.
CCS projekat će se finansirati iz evropskih fondova
Naftne kompanije se sve više okreću CCS tehnologijama u naporima da postignu ugljeničnu neutralnost. S druge strane, kritičari tvrde da je tehnologija neefikasna i da je izgovor fosilnoj industriji za dalju eksploataciju nafte i gasa.
Ipak, CCS projekat u Prinosu je uvršten u finansiranje iz Nacionalnog plana za oporavak i otpornost Greece 2.0. Kompanija je takođe podnijela prijavu za uključivanje projekta u Inovacioni fond EU.
Energean je prošlog mjeseca potpisao memorandum o razumevanju s kompanijom Shell Egypt o saradnji u dekarbonizaciji i energetskoj tranziciji Egipta. Saopštio je da će doprinijeti tim naporima koristeći iskustvo iz projekta u Prinosu.
Kako navode u kompaniji, glavni izazov CCS tehnologije je kako da se ugljen-dioksid od velikih tačaka emisije sprovede do odgovarajućih geoloških struktura.