Španija se bori sa dugotrajnom sušom: To je vodeća briga za naciju na duge staze, izjavio premijer
Premijer Španije, Pedro Sančez, upozorio je zakonodavce na posljedice visokih temperatura i manjka padavina koje su zemlje dovele u stanje dugotrajne suše
Španski premijer Pedro Sančez je prošle nedelje u parlamentu izjavio da smatra da će akutna suša postati jedna od vodećih briga za zemlju tokom narednih godina i da će se ovaj problem naći u središtu političkih i teritorijalnih debata.
Uprkos tome što je ovaj mjesec u ostatku Evrope relativno vlažan i pretežno hladniji, Španija trenutno prolazi kroz period izuzetno sušnih uslova i surovih vrućina koje prijete da obore rekord za najvišu temperaturu u aprilu.
Meteorolozi su najavili da bi ovih dana živa u termometru mogla da se popne i do 40 °C. To su temperature koje su uobičajene za jul i više od prethodne najviše aprilske temperature od 37,4 °C izmjerene u gradu Mursija na jugoistoku Španije 2011. godine.
Ali u svjetlu klimatskih promena ovo nije nikakva novina za zemlju na jugu Evrope. Prošla godina bila je šesta najsušnija i najtoplija otkako se vodi evidencija u Španiji, za 1,3 °C toplija od proseka šezdesetih godina prošlog veka.
Visoke temperature i manjak padavina traju već tri godine unazad tako da zemlja prolazi kroz dugotrajni period suše. Sve je evidentnije da je pred Špancima još jedna godina koju će obilježiti toplotni talasi i šumski požari. Prema aktuelnim proračunima, i tokom ljeta prognoziraju se temperature više od uobičajenih.
Jedan od regiona najteže pogođenih sušom je Katalonija na severoistoku Španije. Ovu autonomnu zajednicu, u kojoj se nalazi Barselona, naseljava 7,5 miliona ljudi.
U Kataloniji bi, kako navode vlasti, u septembru mogla da nastupi vanredna situacija usled suše. Nivoi u rezervoarima vode kojima se snabdijeva tamošnje stanovništvo smanjili su se na svega 27% kapaciteta, piše Dojče Vele.
Predsjednik katalonske vlade, Pere Arogones, opisao je sušu kao jednu od najgorih u poslednjih pedeset godina i najgori problem sa kojim se trenutno suočavaju.
Kako je navela Dragana Bojović sa Centra za superračunarstvo u Barseloni u intervjuu za naš portal, priprema javnosti za nestašice vode u Španiji, do kojih će neminovno doći, počela je prije više meseci.
„Najprije su ukinute javne fontane, što su posjetioci sigurno primjetili, zatim su se pojavila obavještenja da parkovi i zelene površine prestaju da se zalivaju, a najzad i apeli da se počne sa štednjom vode”, kazala je Bojović. „Sve ovo ima za cilj da se vodni resursi što duže održe, kao i da restrikcije ne budu preveliki šok.”
Postoji mogućnost ograničenja upotrebe vode u poljoprivredi i industriji što se već desilo u novembru 2022. u Kataloniji. Mjerama je tada takođe zabranjeno da se voda koristi za pranje vozila i punjenje bazena.
Klimatske promjene prouzrokovale su učestalije i intenzivnije toplotne talase u mnogim mediteranskim zemljama koji su praćeni dramatičnim posledicama kao što su suše, ekstremno visoke temperature, šumski požari i propale žetve.
Izvor: Klima101