Svjetski dan vjetra: Do kraja 2023. biće instalisano više od 1 TW snage u vjetroparkovima širom svijeta
Svjetski dan vjetra obilježava se svakog 15. juna počev od 2007. godine. Dan je posvećen istraživanju vjetra, njegove snage i različitih mogućnosti zahvaljujući kojima preoblikuje energetske sisteme, dekarbonizuje ekonomiju i podstiče rast. Ove godine Svjetski dan vjetra biće u znaku dostizanja prvog teravata instalisane snage u vjetroparkovima širom svijeta.
Svjetski dan vjetra počeli su da obilježavaju u zajedničkoj akciji Wind Europe i Svjetski savjet za energiju vjetra (Global Wind Energy Council – GWEC). Akcijama se pridružuju i nacionalna udruženja, kao i kompanije koje deluju u oblasti energije vjetra organizacijom različitih događaja širom svijeta.
Horizontalno strujanje vazduha, poznatije kao vjetar, važan je fenomen, koji se kroz istoriju koristio na različite načine. Način da iskoriste energiju vjetra otkrili su prije skoro šest hiljada godina Egipćani.
Energija vjetra se dobija korišćenjem kinetičke energije vazdušnih struja. To zahtijeva upotrebu vjetroturbina, koje su postavljene u pravcu vjetra, kako bi uhvatile njegovu silu, koja se prvo pretvara u mehaničku rotacionu energiju, a zatim pomoću generatora u električnu energiju. Električna energija se, zatim, preko kablova dovodi do transformatorske podstanice, koja je prenosi u distributivnu mrežu, putem koje stiže do krajnjeg potrošača.
Prve vjetroturbine koje su instalirane bile su visoke 120 metara i postavljene su na kopnu. Četiri decenije kasnije dostižu visinu od 220 metara i pričvršćene su za morsko dno. Inovacije u proizvodnji su toliko napredovale, da sada imamo i plutajuće vjetroturbine, a uskoro možemo očekivati i hvatač vjetra na moru.
U svijetu je pet odsto potražnje za električnom energijom zadovoljeno iz energije vjetra. Taj procenat je veći u Evropi i iznosi 17 odsto. Evropska komisija smatra da će ovaj procenat porasti na 50 odsto do 2050. godine.
Od pokretanja brodova do jednog teravata energije
Od korišćenja vjetra za pokretanje brodova i vjetrenjača, stigli smo do novih otkrića. Danas se čini da će vjetar odigrati ključnu ulogu kako bismo uspjeli da postignemo neto nulte emisije gasova sa efektom staklene bašte i da dekarbonizujemo industriju.
Prošle godine su izgrađeni vjetroparkovi snage 78 GW, pa je ukupni instalirani kapacitet dostigao 907 GW. Iz organizacije GWEC kažu da ćemo u 2023. dostići instalirani kapacitet od jednog teravata. To je značajna prekretnica koja će biti proslavljena u Londonu i širom svijeta 15. juna. Drugi teravat možemo da očekujemo do kraja ove decenije, predviđa GWEC.
Pet najvećih tržišta za instaliranje novih kapaciteta u 2022. godini bila su: Kina, SAD, Brazil, Nemačka, Švedska.
Izvor: Balkan Green Energy News