Parižani će se ponovo kupati u Seni nakon više od 100 godina
Plivanje u Seni bilo je zabranjeno od 1923, ali će nakon Olimpijskih igara sljedećeg ljeta Parižani moći ponovo da uživaju u kupanju u rijeci.
Parižani, kao i svi posjetioci prijestonice Francuske, uskoro će moći da se kupaju u rijeci Seni zahvaljujući naporima gradskih vlasti i ulaganjima u poboljšanje kvaliteta vode.
Pariz je izgradio rezervoar za skladištenje viška atmosferskih padavina kako bi se smanjila količina kanalizacije koja dospijeva u rijeku, a postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda su dograđena i modernizovana.
Gradonačelnica Pariza Ana Idalgo je nedavno predstavila tri lokacije za kupanje na Seni, koje će biti otvorene za javnost nakon Olimpijskih igara koje će se održati sljedećeg ljeta u glavnom gradu Francuske.
To su vodeni centar koji je već delimično u upotrebi, i dva kupališta u blizini Ajfelove kule i francuske nacionalne biblioteke. Ova inicijativa dobila je dodatni podsticaj upravo zbog Olimpijskih igara 2024, jer će na tim lokacijama biti održana i takmičenja u maratonskom plivanju na 10 kilometara, triatlonu i paratriatlonu.
Na tri lokacije biće održana i olimpijska takmičenja u maratonskom plivanju na 10 kilometara, triatlonu i paratriatlonu
Buduća kupališta na Seni imaće spasilačku službu, biće obilježena bovama i pontonom, imaće svlačionice i tuševe.
Pored ove tri olimpijske lokacije, gradske vlasti su najavile da će na Seni i njenoj pritoci Marni biti još oko dvadesetak kupališta za Parižane.
Sedam godina ulaganja da Pariz dobije kupališta
Plivanje na Seni zabranjeno je nakon 1923, a tokom decenija koje su uslijedile rijeka je izložena zagađenju industrijskim otpadom i kanalizacijom.
Grad Pariz je u poslednjih sedam godina uložio oko 1,4 milijarde eura kako bi poboljšao kvalitet vode, pročistio rijeku i smanjio zagađenje u Seni i Marni.
Problem u prijestonici Francuske predstavlja zastareli sistem kanalizacije i atmosferske vode koje se tokom jačih padavina i oluja u ogromnim količinama prelivaju u Senu. Pariz u prosjeku ima 170 kišnih dana godišnje, a prelivanje kanalizacije može postati sve učestalije zbog intenzivnijih padavina usljed promjene klime.
U gradskom kanalizacionom sistemu, koji datira iz 19. veka, miješa se kanalizaciona voda sa kišnicom i u takvim prilikama pomiješana voda i otpad odlaze u Senu kroz 44 atmosferske kanalizacije.
Plan za Senu se zasniva na tome da se voda direktno ne prečišćava, već se atmosferska i kanalizaciona voda sprječavaju da dospiju u rijeku i kontaminiraju je. Ispod botaničke bašte izgrađen je rezervoar zapremine 46 hiljada kubnih metara, što odgovara količini vode u 30 olimpijskih bazena, koji skladišti višak vode u slučaju jakih padavina.
Ispod botaničke bašte izgrađen je rezervoar od 46 hiljada kubika koji skladišti višak vode u slučaju jakih padavina
Gradske vlasti najavljuju da će veliki dio posla biti završen do kraja ljeta, što podrazumijeva i priključenje još 23 hiljade domova na kanalizacioni sistem.
Testovi pokazuju bezbijedan kvalitet vode
Gradske vlasti navode da su redovni testovi kvaliteta vode pokazali da je voda bakteriološki ispravna i na bezbijednom nivou za plivanje.
Problem jedino nastaje nakon obilnih padavina, ali i tada u relativno kratkom roku. Kvalitet vode će biti svakodnevno testiran kada rijeka bude zvanično otvorena za kupanje, obećali su u gradskoj skupštini, prenio je Guardian.
S obzirom na to da se Pariz suočava sa toplotnim talasima, plivanje u rijeci bi moglo da doprinese da francuska prijestonica bude ugodnije mesto za život tokom ljetnjih mjeseci, navode u gradskom vijeću.
Izvor: Balkan Green Energy News