Saveljić: Ukoliko vazduhoplov sleti stotine ptica mogu biti žive zakopane u zemlju
,,U vrijeme sezone gniježđenja ptica treba zabraniti slijetanje vazduhoplova u Štoju u periodu 1.april – 1.avgust – ipak slijetanje vazduhoplova planirano je za par dana”, piše Saveljić.
Darko Saveljić, ornitolog, na svom Facebook profilu uporedio je dvije priče o zaštiti prirode u Crnoj Gori.
U prvoj podsjeća da je na gradilištu na Zabjelu, oko 500 parova laste brjegunice počelo je da kopa rupe za svoja gnijezda.
,,U saradnji sa Ekološkom inspekcijom, radovi na gradilištu obustavljeni su od 19.maja do 1. avgusta. Time je nanijeta ekonomska šteta investitoru ali se radilo o višoj sili, što je ovaj morao da prihvati. Monitoringom je ustanovljeno da su ptice izgnijedile i zatražili smo od Ekološke inspekcije dozvolu za nastavak radova na građevini od 1.jula, mjesec dana ranije, što je i učinjeno”, piše u postu.
U drugoj, ipak, uprkos sastanku sa Agencijom za civilno vazduhoplovstvo i njihovim saznanjem da u vrijeme sezone gniježđenja ptica treba zabraniti slijetanje vazduhoplova u Štoju u periodu 1.april -1.avgust – planirano je slijetanje vazduhoplova za par dana.
,,Stotine ptica, u koliko se ista održi, mogu biti žive zakopane u zemlju (gdje gnijezde i podižu mlade). Letjenje iznad Crnog i Biogradskog jezera takođe je neprihvatljivo jer se radi o nacionalnim parkovima. Za slijetanje na vode NP Skadarsko jezero Agencija za zaštitu životne sredine nije dala dozvolu, a trebala je da se pita”, navodi Saveljić.
On podsjeća da prema Krivičnom zakoniku, član 310, ko uništi ili ošteti zaštićeno prirodno dobro, kazniće se zatvorom od tri mjeseca do pet godine.
,,Crna Gora donosi zakone i ima institucije čije mišljenje nerijetko ne poštuje. Crna Gora ima samo 17% zaštićene teritorije i ni to nije u stanju da sačuva od divlje gradnje, pohare šuma, ucjevljivanja rijeka, koncerata i mnogih drugih radnji”, piše Saveljić
Zaključuje da ,,treba da imamo kolektivnu stid što smo 2010.godine površinu UNESCO Nacionalnog parka Durmitor sa 39.000 ha smanjili na 32.200 ha zbog divlje gradnje. I što nam ni ovo malo prirode nije sveto…”