Na današnji dan: Izašlo je prvo izdanje enciklopedije “Britanika

Događaji na dan 6. Decembar

1240. – Konjica na čelu s Batu-kanom, unukom mongolskog vladara Džingis-kana, zauzela je Kijev, potpuno ga razorila i pokorila južnu rusku kneževinu. Prije toga osvojili su carstvo Volga-Bugari, kneževine Rjasan, Moskva i Vladimir.

1492. – Kristofer Kolumbo otkrio ostrvo Hispanjola, sada podeljeno između Haitija i Dominikanske Republike.

1507. – Njemački kartograf Martin Valdzemiler objavio prvu geografsku kartu novog kontinenta, kojem je dao naziv Amerika, prema imenu italijanskog moreplovca Ameriga Vespućija.

1586. – Toma Erdödy je s malim brojem ratnika (500 konjanika i 500 pješaka) razbio Ali-begovu vojsku (3 000 konjanika i 500 pješaka) kod Ivanića.

1768. – Izašlo je prvo izdanje enciklopedije “Britanika”.

1774. – U Austriji na snagu stupio Edukativni statut Johana fon Felbigera, prvi državni obrazovni sistem u svijetu.

1792. – Vođe žirondinaca u Francuskoj revoluciji donijele odluku da izvedu na sud kralja Luju XVI. Revolucionarni sud ga potom osudio na smrt i kralj 1793. pogubljen na giljotini.

1865. – Robovlasništvo u SAD je zvanično ukinuto kada je ratifikovan Trinaesti amandman na Ustav SAD.

1877. – Američki pronalazač Tomas Edison u Vest Orindžu u Nju Džersiju demonstrirao prvi zvučni snimak, pjesmu „Mary Had a Little Lamb“.

1907. – U jednoj od najtežih nesreća u rudnicima SAD poginuo 361 rudar u rudniku uglja „Monona“ u Virdžiniji.

1916. – Njemačke trupe u Prvom svjetskom ratu ušle u rumunsku prestonicu Bukurešt.

1917. – Finski parlament u Helsinkiju proglasio nezavisnost Finske, koju je priznala sovjetska Rusija. Finska je od vremena ruskog cara Aleksandra I gubila teritorije, a posle Napoleonovih ratova 1809. postala rusko veliko vojvodstvo.

1917. – U sudaru francuskog broda „Mon Blan“ natovarenog eksplozivom, uključujući 5.000 tona trinitrotoluola, s belgijskim brodom „Imo“, u luci grada Halifaks u Kanadi, poginulo više od 1.500 ljudi, oko 8.000 povrijeđeno i veliki dio grada razoren.

1921. – Velika Britanija potpisala mirovni sporazum sa Irskom, prema kojem je uspostavljena Irska Slobodna Država kao članica Britanskog komonvelta.

1938. – Francuska i Nemačka potpisale sporazum o nepovredivosti međusobnih granica, koji su Nemci poništili u Drugom svjetskom ratu.

1941. – U Bici za Moskvu počela protivofanziva Crvene armije protiv Nemaca, koji su stigli na 25 kilometara od Moskve. Do kraja februara 1942. njemačke trupe pomjerene na 200 kilometara od Moskve.

1947. – Na Floridi je osnovan Nacionalni park Everglades. Ovaj nacionalni park proteže se od jezera Okeechobee na sjeveru, pa sve do krajnjeg juga ove američke savezne države.

1954. – Održan je prvi zagrebački festival zabavne muzike pod nazivom Izaberite najbolje plesne melodije 1953. Od 108. pristiglih na takmićenju izvedeno je 12 kompozicija. Plesnim orkestrom Radio Zagreba vodio je Zlatko Černjul, a kao vokalni solisti nastupali su Ivo Robić i Rajka Vali. Na temelju glasova publike u dvorani Istra za pobjedničku melodiju izabrana je Ta tvoja ruka mala kompozitora Ljube Kuntarića na tekst Branke Chudobe dok je pjesmu otpjevao Ivo Robić. Uz Festival u Sanremu koji je osnovan dvije godine prije, Zagrebfest je najstarija europska priredba zabavne muzike. Sredinom 60-ih Zagrebačka škola Šansone prepoznata je kao poseban muzički izraz. Zagrebfest postavio je standarde bavljenja zabavnom muzikom, umanjio je utiecaj stranih autora i omogućio stvaranje domaćeg muzičkog izraza stalno prisutnog u redovnim sadržajima radija i televizije. Svojim odlikama Zagrebfest zauzeo je nezamjenjivo mjestu u ukupnom muzičkom životu Hrvatske.

1961. – U kongoanskoj provinciji Katanga izbile teške borbe snaga Ujedinjenih nacija i Katange.

1969. – Održan Altamontski besplatni koncert, masovni, ali nasiljem i incidentima obilježen rock-koncert u organizaciji The Rolling Stonesa.

1970. – Poljski lider Vladislav Gomulka i njemački kancelar Vili Brant u Varšavi potpisali sporazum o normalizaciji poljsko-njemačkih odnosa. Brant tom prilikom na koljenima pred spomenikom poginulim herojima ustanka u Varšavskom getu odao poštu žrtvama nemačkog nacizma.

1971. – Indija priznala Bangladeš, bivši Istočni Pakistan, a Pakistan uzvratio prekidom diplomatskih odnosa sa Indijom.

1978. – Španci na referendumu izglasali nov Ustav, prema kojem je Španija definisana kao ustavna monarhija s parlamentarnom demokratijom.

1989. – Slobodan Milošević na sjednici Skupštine Srbije proglašen za predsjednika Predsjedništva Srbije, posle referenduma na kojem je dobio 86 odsto glasova.

1989. – U najgorem masovnom ubistvu u istoriji Kanade ubica usmrtio 14 studentkinja i ranio još 13 osoba na Univerzitetu u Montrealu i potom se ubio.

1991. – Za vrijeme rata u Hrvatskoj snage JNA žestoko bombardovale opkoljeni Dubrovnik, pri čemu su teško stradali vrijedni kulturno-istorijski spomenici.

1991. – Počele sa radom Oružane snage Ukrajine.

1992. – Hindu-ekstremisti uništili džamiju u Ajođi na sjeveru Indije, koju su, kako se vjeruje, muslimanski osvajači izgradili u srednjem vijeku na zgarištu velikog hindu-hrama. U jednomjesečnim sukobima hindusa i muslimana poginulo oko 2.000 ljudi.

1997. – Ruski transportni avion „Antonov-124“ koji je nosio dva borbena aviona, srušio se na stambeno naselje blizu Irkutska. Poginulo 85 ljudi.

1999. – Sud Ujedinjenih nacija za ratne zločine u Ruandi osudio na doživotni zatvor Džordža Rutagandu, lidera naoružanih grupa Huta, za genocid počinjen 1994. u Ruandi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content