Na današnji dan: Sovjetski Savez je zvanično prestao da postoji
Događaji na dan 26. decembar
1135. – Krunisanje Stjepana Blojiškog (engl. Stephen of Blois), kralja Engleske.
1481. – Bitka kod Westbroeka: Holandija pobjeđuje vojsku Utrehta.
1776. – Američki rat za nezavisnost: U bici kod Trentona, kontinentalna armija napada i uspješno pobjeđuje garnizon hesenskih plaćenika.
1790. – Luj XVI daje svoju javnu saglasnost Građanskoj ustavnoj klergiji tokom Francuske revolucije.
1799. – Četiri hiljade osoba prisustvuje sahrani Džordža Vasingtona, gdje ga Henri Li III proglašava ZA “prvog u ratu, prvog u miru i prvog u srcima sugrađana.”.
1805. – Francuska i Austrija potpisale, u Požunu, (Bratislava) mirovni ugovor, posle Napoleonove pobjede u bici kod Austerlica, kojim je Francuska dobila Veneciju, Istru bez Trsta, Dalmaciju i Boku Kotorsku i učvrstila svoju poziciju u Evropi. Odredbe sporazuma poništene su 1814. na Bečkom kongresu.
1806. – Bitke kod Pułtuska i Golimina: Ruske snage drže francuske snage pod Napoleonom.
1825. – U Sankt Peterburgu, na dan polaganja zakletve novom caru Nikolaju I izbila je pobuna dekabrista, protivnika carizma u Rusiji.
1846. – Zatrpani u snijegu u Sierra Nevadi i to bez hrane, članovi grupe Donner pribjegavaju kanibalizmu.
1860. – Održava se prva fudbalska utakmica između klubova, i to Halam F.C. protiv kluba Sheffield F.C. na stadionu Sandygate Road u Sheffieldu, Ujedinjenom Kraljevstvu.
1862. – Četiri časne sestre postaju prve ženske medicinske sestre na bolničkom brodu američke mornarice, USS Red Rover.
1862. – Najveće masovno vješanje u istoriji SAD-a se događa u Mankatou, Minesoti. Ubijeno je 38 domorodaca.
1865. – Džejms Nesonn patentirao filter za kavu.
1870. – Završena je izgradnja željezničkog tunela Frejus dužine 12,8 km koji prolazi kroz Alpe.
1874. – Baron Feliks de Blohauzen (franc. Félix de Blochausen) postao premijer Luksemburga.
1898. – Pjer i Marija Kiri otkrili prvi radioaktivni hemijski element i nazvali ga radijum.
1900. – Reljefna ekipa dolazi do svjetionika na Flanan ostrvima u Škotskoj, UK-u te pronalazi da je prethodna ekipa nestala bez traga.
1908. – Amerikanac Džek Džonson je pobjedom nad Kanađaninom Tomijem Barnsom postao prvi crni bokser prvak svijeta u teškoj kategoriji.
1922. – Vođa Oktobarske revolucije Vladimir Ilič Lenjin završio prvi dio svog “Pisma kongresu”, kasnije poznatog kao “Lenjinov testament”, u kojem je pozvao komuniste da sačuvaju jedinstvo partije i predložio reforme. U drugom dijelu “testamenta”, koji je napisao 04.01.1923. Lenjin je sugerisao da Staljin bude smijenjen sa mjesta generalnog sekretara Komunističke partije.
1925. – Turska službeno počinje s korištenjem Gregorijanskog kalendara.
1941. – Suočen s napredovanjem japanskih snaga u Drugom svjetskom ratu ka Manili, američki general Daglas Makartur proglasio je filipinsku prijestonicu “otvorenim gradom”. Uprkos tome u Manili su 1941, 1942. i 1945. vođene teške borbe američkih i japanskih jedinica, tokom kojih su porušeni mnogi djelovi grada.
1941. – Predsjednik SAD-a Frenklin D. Ruzvelt potpisuje zakon kojim četvrti četvrtak novembra označava Dan zahvalnosti u SAD-u.
1963. – Počinje Beatlemania na međunarodnom nivou objavljivanjem Beatlesovih pjesama “I Want to Hold Your Hand” i “I Saw Her Standing There” u SAD-u.
1968. – U Saveznoj narodnoj skupštini usvojeni su amandmani na Ustav SFR Jugoslavije, kojima se širi autonomija pokrajina i one dobijaju status sličan republikama. Pokrajine su dobile pokrajinski Ustavni zakon, čime je otvoren put gotovo potpuno samostalnoj zakonskoj, izvršnoj i sudskoj vlasti. Pokrajini Kosovo i Metohija uveden je naziv Kosovo.
1973. – Premijerno prikazan horor film Istjerivač đavola.
1975. – Letom na liniji Moskva-Alma Ata, “Tupoljev-144” je postao prvi supersonični avion u svijetu u redovnom saobraćaju.
1979. – Sovjetske trupe zauzele predsjedničku palatu u Kabulu.
1982. – Titulu osobe godine Time časopisa po prvi put dobija lični računar (PC).
1989. – Rumunski Front nacionalnog spasa naimenovao novu vladu s Jonom Ilijeskuom na čelu, dan posle pogubljenja Nikolae Čaušeskua.
1990. – Skupština Slovenije proglasila samostalnost te republike, nakon plebiscita 23. decembra na kome se 86 odsto glasača izjasnilo za nezavisnu slovenačku državu.
1991. – U Alžiru su održani prvi višepartijski parlamentarni izbori od sticanja nezavisnosti od Francuske 1962.
1991. – Sovjetski Savez je zvanično prestao da postoji.
Na današnji dan prije 32 godine Crvena sovjetska zastava skinuta je s Kremlja, a zamijenila ju je ruska trobojka. Tim činom prestao je da postoji Savez Sovjetskih Socijalističkih Republika, jedna od najvećih i najmoćnijih imperija u istoriji.
Skidanjem crvene zastave Crvenog oktobra sa Kremlja je bio više formalni čin, ali sudbina Sovjetskog Saveza zapečaćena je ranije, tačnije 8. decembra 1991. godine. Tog dana tadašnji lideri Rusije, Belorusije i Ukrajine- Boris Jeljcin, Stanislav Šukevič i Leonid Kravčuk potpisali su dogovor koji je označio da ,,SSSR kao geopolitička realnost više ne postoji’’. Dogovor je potpisan u mjestu Viskuli, na području Bjeloveške šume u Belorusiji, tik uz granicu sa Poljskom, u rezidenciji bivšeg sovjetskog lidera Nikite Hruščova.
1996. – Početak najvećeg štrajka u istoriji Južne Koreje.
1998. – Bivši lideri Crvenih Kmera Kije Sampan i Nuon Čea predali su se kambodžanskoj vladi. Za vrijeme režima Crvenih Kmera sredinom sedamdesetih godina 20. veka u Kambodži je ubijeno ili je umrlo od gladi i bolesti 1,7 miliona ljudi.
1999. – Oluja Lotar razara Centralnu Evropu ubivši 137 osobu i nanosivši štetu od 1,3 milijarde dolara.
2000. – U požaru u diskoteci u kineskom gradu Liojangu život je izgubilo 311 ljudi.
2001. – Izraelski ministar odbrane Bendžamin Ben-Elizer izabran je za predsjednika Laburističke partije.
2003. – U zemljotresu jačine 6,3 stepena Rihterove skale koji je pogodio iranski grad Bam, poginulo je oko 30.000 ljudi.
2004. – Zemljotres magnitude 9,3 pravi cunami i razara područja u Šri Lanci, Indiji, Indoneziji, Tajlandu, Malaziji, Maldivima kao i raznim drugim područjima oko oboda Indijskog okeana. Usmrćeno je preko 275.000 osoba.
2004. – Narandžasta revolucija (ukr. Помаранчева революція): Pod teškim međunarodnim nadzorom održava se konačni krug izbora u Ukrajini.
2009. – Kina otvara najduži put na svijetu voza velike brzine koji povezuje Peking i Guangzhou.