EPCG ne staje dok ne postavi solarne panele na svaki krov u Crnoj Gori
Državno preduzeće EPCG solar gradnja objavilo je da će ove godine početi radove u okviru programa subvencija Solari 5000+ za instaliranje fotonaponskih sistema na kućama i zgradama. Ova ćerka firma Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) naglašava da se neće zaustaviti dok solarni paneli ne budu postavljeni na svakom pogodnom krovu u zemlji.
Za svaku zemlju u energetskoj tranziciji ne treba da bude dileme da li da pruži podršku domaćinstvima, institucijama i privredi da postanu prozjumeri tako što će postaviti krovne solarne sisteme. U regionu kojeg prati Balkan Green Energy News, Grčka i Turska prednjače u gotovo svemu, dok im se u ovoj oblasti u prvoj ligi nedavno pridružila Rumunija, a od ostalih se (srazmjerno svojoj veličini) postepeno probija Crna Gora.
Kada neka država pojednostavi postupak, uvede subvencije i pripremi distributivnu električnu mrežu za prihvat ovakvog kapaciteta, tržište krovnih fotonaponskih pogona obično krene eksponencijalno da raste. Prozjumeri doprinose energetskoj bezbjednosti, podstiču investicije i otvaranje radnih mjesta i jačaju lanac snabdijevanja.
Posvuda ima ogromnih slobodnih krovnih površina, a u ovom segmentu pritom nema kontroverzi oko zauzimanja plodnog ili zemljišta s nekom drugom mogućom namjenom.
EPCG solar gradnja ubrzo završava projekte Solari 3000+, Solari 500+, pa odmah kreće u Solari 5000+
Neposredno nakon što je rumunski ministar životne sredine, voda i šumarstva Mirča Feket izjavio da subvencionisanje treba da se nastavi dok i na posljednjem krovu u zemlji ne budu instalirani solarni paneli, iz Crne Gore stiže jedno čvrsto obećanje na istom planu.
Javni poziv za program Solari 5000+ za domaćinstva, stambene zgrade do četiri sprata, firme i institucije završen je još u martu
Državno preduzeće EPCG solar gradnja, koje instalira fotonaponske sisteme, uglavnom u okviru mehanizama subvencionisanja korisnika, objavilo je da će ove godine početi radove iz programa Solari 5000+. Javni poziv za domaćinstva, stambene zgrade do četiri sprata, privredu i institucije završen je prošlog marta.
Ta firma, koja posluje u okviru EPCG-a, objasnila je da će ubrzo dovesti projekte Solari 3000+ i Solari 500+ do kraja i odmah preći na sledeće poglavlje. Dosad je instalirano 29,3 megavata od planiranih 30.
Korisnici dobijaju subvenciju do 20 odsto
Aktuelni mehanizam je vredan 30 miliona eura, a sproveden je u saradnji sa Fondom za zaštitu životne sredine (Eko-fondom). EPCG solar gradnja je saopštila Crnogorskoj nezavisnoj informativnoj agenciji MINA da će iz instaliranih kapaciteta godišnje biti proizvođeno 44 gigavat-sata.
EPCG preko svojih programa Solari nabavlja opremu i instalira je kod potrošača koje odabere iz javnog poziva. Oni dobijaju subvenciju koja pokriva do 20 odsto troška i otplaćuju ga u vidu zajma na period od pet do deset godina. Prozjumeri mogu višak struje da prodaju svom snabdijevaču.
„Nećemo stati dok svi objekti u Crnoj Gori koji imaju uslova ne postave solarne elektrane na svojim krovovima, jer želimo da mijenjamo Crnu Goru nabolje“, naglašava EPCG solar gradnja. Solari 5000+ je za ukupno 70 megavata. Prvi javni poziv je raspisan u novembru 2021, mada se projekat zaista zahuktao tek u septembru prošle godine.
EPCG iz 2023. očekuje najveći profit u svojoj istoriji
Predsjednik Odbora direktora EPCG-a Milutin Đukanović izjavio je da ta kompanija iz prošle godine očekuje 70 do 80 miliona eura dobiti, najveće u svojoj istoriji. „Mislim da smo jedina elektroprivreda u regionu i šire koja nije povećavala cijenu električne energije,“ dodao je.
EPCG planira da ove godine instalira solarne elektrane okupnog kapaciteta 80 megavata. Međutim, potrebno joj je barem stotinu megavata, budući da termoelektrana Pljevlja neko vrijeme neće raditi usljed rekonstrukcije, naveo je Đukanović.
Izvor: Balkan green energy news