Aktivisti zabrinuti nakon glasanja u Evropskom parlamentu o Zakonu o kritičnim sirovinama
Nakon što je Evropski parlament zauzeo stav o prijedlogu Zakona o kritičnim sirovinama, organizacije civilnog društva iz niza regiona uključujući Evropu, Latinsku Ameriku i Australiju reagovale su zajedničkim saopštenjem. Poruka evropskim institucijama glasi: prestanite da prodajete ljude i prirodu rudarskoj industriji.
„Evropska komisija je otkrila zlatnu žicu u eksploataciji ruda! Želi da napravi prolaz velikom, industrijskom rudarstvu u čitavoj Evropi i šire“, saopštile su ekološke organizacije nakon što je Evropski parlament izglasao svoju pregovaračku poziciju o Zakonu o kritičnim sirovinama – Critical Raw Materials Act (CRMA).
Zakon je predložila Evropska komisija, dok bi Evropski parlament i Savjet Evropske unije (resorni ministri iz država članica) trebalo da se o njemu usaglase do kraja godine. Ekološke organizacije su ranije ocijenile da se njime omogućava kršenje ekoloških i ljudskih prava.
„U partnerstvu sa rudarskim lobijem“ iznijet je plan za povećanje proizvodnje automobila pod okriljem ekološke održivosti, čime bi evropski proizvođači automobila i rudarska industrija ostvarili profit, prokomentarisali su zaštitnici životne sredine u svom saopštenju.
Predloženo je ubrzavanje procesa izdavanja dozvola za rudarske projekte
Brzina rada na zakonu i nedovoljna uključenost civilnog društva u donošenje odluka izazivaju zabrinutost ekoloških aktivista. Parlament je nedavno najavio glasanje za tekuću nedelju, a prvobitno je bilo najavljeno za oktobar, pa organizacije ističu da nisu imale dovoljno vremena i da je tim postupkom onemogućena adekvatna javna rasprava.
Prijedlog podrazumjeva mogućnost brze eksproprijacije u lokalnim zajednicama koje se nalaze na putu rudarskih operacija
Predloženo je da se postupak izdavanja dozvola za rudarske projekte ubrza, uz ograničavanje učešća javnosti i prava na pravično suđenje, stoji u objavi. Uključuje mogućnost brze eksproprijacije u lokalnim zajednicama koje se nalaze na putu rudarskih operacija, jer mogu biti proglašene projektima od strateškog značaja, saopštile su organizacije.
Prava lokalnih zajednica su od suštinskog značaja za pravednu energetsku tranziciju
Takođe je napomenuto da se zelenom ne može nazvati tranzicija pri kojoj se ne rješava neodrživost potrošnje u Evropi i ne daje se prioritet smanjenju proizvodnje, ograničavanju bogaćenja i drugim nerudarskim rješenjima.
U prijedlogu nema zabrane rudnika u zaštićenim područjima
Potpisnici su poručili da su prava stanovnika, autohtonih naroda i prirode od suštinskog značaja za pravednu energetsku tranziciju. Osim toga, oni napominju da u prijedlogu nema zabrane rudnika u zaštićenim područjima, uključujući mrežu Natura2000, duboko more i Arktik.
Organizacije su dodale da će narednih mjeseci pažljivo razmotriti sve pravne opcije kako bi spriječile usvajanje prijedloga.
Koji su i šta su kritični materijali po kriterijumima EU
EU je ove godine, po posljednjoj reviziji, navela 34 kritične sirovine koje su neophodne za tranziciju ka održivoj energiji, od kojih je označila njih 16 kao strateške. Evropska komisija može da doda nove materijale na listu, ukoliko to smatra potrebnim, napomenuto je u saopštenju.
U strateške materijale EU ubraja: bizmut, bor, kobalt, bakar, galijum, germanijum, litijum, magnezijum, mangan, prirodni grafit, nikl, metale platinaste grupe, materijale za magnete, silicijum, titanijum i volfram.
Materijali imaju strateški značaj na osnovu relevantnosti sirovine za zelenu i digitalnu tranziciju
Strateški značaj se određuje na osnovu relevantnosti materijala za zelenu i digitalnu tranziciju, kao i primene u odbrambene i svrhe istraživanja svemira.
Evropska komisija je, povodom usvajanja stava Evropskog parlamenta o budućem Zakonu o kritičnim sirovinama, navela da on ima za cilj da učini EU konkurentnijom i ojača njenu autonomiju.
Zakon će smanjiti birokratiju, promovisati inovacije duž cijelog lanca vrijednosti, podržati mala i srednja preduzeća i „podstaći istraživanja i razvoj alternativnih materijala i ekološki prihvatljivijih metoda rudarstva i proizvodnje“, saopštili su predlagači.
Izvor: Balkan Green Energy News