Albanija i Crna Gora spremaju projekat nove elektroenergetske interkonekcije

Izvor: Balkan Green Energy News

Autor: Jelisaveta Perišić

Foto: Canva

Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) i nacionalni operator prenosnog sistema električne energije Albanije OST potpisali su memorandum o razumijevanju za obnovu postojećeg i izgradnju još jednog dalekovoda.

Prepoznajući potrebu za povećanjem kapaciteta i kvaliteta prenosa, Regulatorna uprava za energetiku (ERE) Albanije je prije godinu dana najavila da planira rekonstrukciju dalekovoda koji tu zemlju povezuje sa Crnom Gorom i izgradnju novog. Ti projekti su ozvaničeni potpisivanjem memoranduma između dva operatora prenosnog sistema – OST i CGES.

Jedan projekat se odnosi na sanaciju postojećeg interkonektivnog dalekovoda od 220 kilovolti, koji povezuje Vau i Dejes u Albaniji sa Podgoricom. Ima kapacitet od 278 megavolt-ampera, a izgrađen je 1972. godine. Dalekovodu će u rekonstrukciji prenosna snaga biti ojačana, saopštio je OST. Linija je dugačka 160 kilometara.

Albanska kompanija je saopštila da će takođe biti izgrađena interkonekcija od 110 kilovolti od Ulcinja do Velipoja, ukupne dužine 16 kilometara. Navedeni projekti su namijenjeni povećanju bezbjednosti i kvaliteta snabdijevanja električnom energijom, kažu u OST-u.

Obje zemlje osnivaju berze električne energije

Crnogorski elektroprenosni sistem planira da u narednih pet godina uloži nešto manje od 200 miliona evra u izgradnju i održavanje elektroprenosne mreže. Kompanija je saopštila za Balkan Green Energy News da namjerava da instalira interkonekcije sa susjednim državama, prije svega sa Bosnom i Hercegovinom, Srbijom i Albanijom.

Italijanska Terna će postaviti drugi podmorski kabl između Vilanove i Lastve

Prioritet je završetak dalekovoda Lastva – Pljevlja, od 400 kilovolti, navode u CGES-u. Taj projekat je na spisku Evropske mreže operatora prenosnog sistema električne energije (ENTSO-E). U januaru je puštena u rad privremena veza između Lastve i Brezne i povećala stabilnost i sigurnost sistema i smanjila gubitke u prenosnoj mreži, dodaje kompanija. To je kombinovani dalekovod od 110 kilovolti, koji se sastoji od podzemnog i nadzemnog dijela.

U planu je postavljanje još jednog podmorskog kabla između Vilanove u Italiji i Lastve u Crnoj Gori. Drugi modul za jednosmjernu struju visokog napona (HVDC) kapaciteta 600 megavata treba da instalira Terna, italijanski operator prenosnog sistema (TSO).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content