Analiza WWF-a: Populacija divljih životinja desetkuje se ljudskom aktivnošću
Svjetski fond za divlje životinje (WWF) objavio je da je populacija divljih životinja na Zemlji u prosjeku pala za “katastrofalnu” stopu od 73 odsto u posljednjih pola vijeka.
Kako javlja “Slobodna Evropa”, WWF i Zoološko društvo Londona u poslednjoj analizi pratili su skoro pet i po hiljada vrsta vodozemaca, ptica, riba, sisara i gmizavaca širom svijeta putem Indeksa Living Planet.
Baza podataka pokazala je da ih ljudska aktivnost desetkuje.
Međutim, metrika Indeksa se suočava s kritikama zbog potencijalnog precjenjivanja smanjenja broja divljih životinja, pišu svjetski mediji.
Ljudske aktivnosti nastavljaju da pokreću ono što humanitarna organizacija WWF naziva “katastrofalnim” gubitkom vrsta, ističe BBC.
Od slonova u tropskim šumama do kornjača jastrebova kod Velikog koraljnog grebena, populacija divljih životinja u svijetu naglo opada i to u prosjeku za 73 odsto u posljednjih 50 godina, pokazao je najnoviji izvještaj Living Planet.
Gubitak prirodnih prostora “dovodi mnoge ekosisteme na ivicu”, rekla je čelnica WWF-a u Velikoj Britaniji Tania Stile, a mnoga staništa, od Amazona do koralnih grebena, bila su “na rubu vrlo opasnih prekretnih tačaka”.
Izvještaj je zasnovan na Indeksu za više od 5.000 vrsta ptica, sisara, vodozemaca, gmizavaca i riba tokom pet decenija. Iako su u izvještaju zabilježeni i znaci uspjeha očuvanja, WWF naglašava da ovi “izolovani uspjesi nisu dovoljni, u pozadini široko rasprostranjenog uništavanja staništa”.
Tom Oliver, profesor ekologije na Univerzitetu Reading, koji nije povezan s izvještajem, rekao je kada su ove informacije kombinovane s drugim skupovima podataka, na primjer, o padu broja insekata, “možemo sastaviti čvrstu – i zabrinjavajuću – sliku globalnog kolapsa biodiverziteta”.
Glavni autor i glavni naučni savjetnik WWF-a Mike Baret je rekao da ljudskim djelovanjem, “posebno načinom na koji proizvodimo i konzumiramo svoju hranu, sve više gubimo prirodno stanište”.