Atinski aerodrom pustio u rad solarnu elektranu snage 15,8 megavata
Izvor: Balkan Green Energy News
Atinski međunarodni aerodrom (Athens International Airport, AIA) sada iz svojih solarnih elektrana pokriva dve trećine potreba za električnom energijom – postrojenje od 15 megavata pridodato je fotonaponskoj jedinici snage 8,05 megavata, izgrađenoj 2011. godine.
Najveći prozjumer u Grčkoj je Atinski međunarodni aerodrom Elefterios Venizelos. Operater, kompanija AIA, koji je 2019. obećao da će najkasnije 2025. smanjiti neto emisije na nulu i pokriti svoje potrebe za električnom energijom proizvodnjom na licu mjesta, pustio je u rad solarnu elektranu maksimalnog kapaciteta 15.8 megavata.
Elektrana je kombinovana sa fotonaponskim sistemom snage 8,05 megavata, koji je instaliran 2011. godine, što je u to vrijeme bio proboj u sektoru avio-saobraćaja. Zajedno, ova dva pogona pokrivaju dve trećine potrošnje aerodroma, piše u saopštenju. Projektovanje i izgradnja trajali su ukupno devet mjeseci, do završetka u februaru, saopšteno je iz kompanije.
Korak ka ugljeničkoj neutralnosti aerodroma
Novo postrojenje se sastoji od 29.214 panela. Godišnja proizvodnja se procjenjuje na 27,5 gigavat-sati, a AIA kaže da će zadovoljiti 46 odsto njene potražnje. Očekivani učinak je ekvivalentan potrošnji 6.650 domaćinstava, dodaje se u saopštenju.
Biće potrebne 23 godine kako bi upravo otvorena fotonaponska elektrana spriječila ispuštanje 71.500 tona ugljen-dioksida u atmosferu, a to je, prema nosiocu projekta, onoliko koliko bi učinila šuma površine ovog aerodroma – 1.600 hektara.
Pokrivenost od 100 odsto električnom energijom iz obnovljivih izvora smanjila bi emisije za 90 odsto
Route 2025, strategija iz 2019. za eliminisanje neto emisija, podrazumeva 100 miliona evra ulaganja, naveli su zvaničnici kompanije. Predviđeno je da se pre kraja 2025. na mrežu doda još 45 megavata solara i da tako aerodrom postane potpuno samodovoljan u pogledu snabdijevanja električnom energijom, dodala je AIA. To bi spriječilo 90 odsto emisija gasova sa efektom staklene bašte, naveo je operater.
Sljedeći segment uključuje baterije
Jedinice za skladištenje biće integrisane sa sljedećim segmentom solarnog parka, saopštila je kompanija i naglasila da je podnijela projekat Regulatornom tijelu za energetiku (RAE) i drugim relevantnim institucijama u Grčkoj.
AIA tvrdi da je smanjila svoj ugljenički otisak za više od 60 odsto u periodu od 2005. do 2021. zahvaljujući prvoj solarnoj elektrani. Cilj Evropske unije je da do 2025. godine aerodrome učini ugljenično neutralnima. Pomenuti pogon od 8,05 megavata bio je u vrijeme otvaranja najveći od svih solarnih elektrana na aerodromima.
Flughafen Wien Group, koji upravlja Međunarodnim aerodromom u Beču, pustio je prošlog maja u rad najveću solarnu elektranu u Austriji. Kapacitet je 24 megavata.