Foto: Sindikat medija Crne Gore (Printskrin)

Sindikat medija Crne Gore (SMCG) ocijenio je danas da je tehnološki napredak značajno olakšao pristup informacijama i unaprijedio radne uslove zaposlenima u medijima ali se, uprkos poboljšanjima, novinari i medijski radnici suočavaju sa sve većim izazovima koji negativno utiču na njihovo mentalno zdravlje i psihološko blagostanje.

Iz tog razloga Sindikat je, uz podršku Misije OEBS-a u Crnoj Gori, pokrenuo kampanju kako bi podigao svijest o problemima i podržao medijske radnike koji se svakodnevno suočavaju sa tim izazovima.

“Brz tempo rada, zgusnuti rokovi, stalna izloženost stresnim situacijama i potencijalno traumatičnim događajima, kao i sve veći pritisak za proizvodnju sadržaja, doprinose rastućoj pojavi sindroma izgaranja i drugih psiholoških poteškoća“, saopšteno je iz Sindikata.

Sindrom izgaranja, poznatiji kao “burnout”, upozoravaju oni, naročito je ozbiljan problem jer može uticati na sposobnost novinara da obavlja svoj posao efikasno i bez kompromisa.

“Takođe, stalna izloženost stresu i prijetnjama može uzrokovati dugoročne mentalne probleme, uključujući anksioznost i depresiju“, upozoravaju iz Sindikata.

Zato je, kako naglašavaju, od esencijalne važnosti medijskim radnicima pružiti adekvatnu psihološku podršku kako bi se spriječili ozbiljniji zdravstveni problemi i omogućilo im se da nastave svoj rad u sigurnim uslovima.

“Servis psihološke podrške podrazumijeva savjetovalište, edukacije, kampanje i pružanje individualnih i grupnih terapija“, navodi se u saopštenju.

SMCG je, u saradnji sa Misijom OEBS-a, nedavno objavio publikaciju “Priručnik za bolje razumijevanje psihološkog blagostanja zaposlenih u medijima” čiji su autori psihološkinja Dragana Đokić i novinar i urednik Milorad Ivanović.

Priručnik, koji je dostupan na linku, prvi je sveobuhvatni dokument koji mapira izazove za zaposlene u medijima, ali i dalje precizne smjernice kako bi se pružila pomoć kolegama i koleginicama.

“Cilj Sindikata medija je da osnaži zaposlene da se brinu o svom psihološkom blagostanju, ali i da podstakne menadžment i liderstvo da prepoznaju važnost ove teme i da aktivno rade na stvaranju radnih okruženja koja podržavaju psihološko blagostanje zaposlenih“, navodi se u saopštenju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content