Commodore 64 – Glavni krivac zašto igramo igrice
Piše: Đorđije Njunjić
Izvor: Omladina.me
Kompjuter, računar, kako ga god zvali, za mnoge je bio “san snova”. Rijetki su ga mogli priuštiti kada je bilo najgore vrijeme što se tiče ekonomske situacije, međutim ko ga je imao, i ko je bio “normalno” nasađen, dijelio ga je sa komšilukom.
Ovo čudovište od kompjutera i gejming konzole napravio je Commodore Business Machine (CBM), američka kompanija, krajem 20-og vijeka, tačnije tokom 70-ih. Komodor je bio u funkciji između 1982. i 1993. godine, i dan-danas je najprodavaniji kompjuter sa 22 miliona prodatih komada. Početna cijena mu je bila 592 dolara.
Mogao se priključiti na televizor, imao je 64 kb memorije i imao je čuvenu datasetu (sprava koja liči na audio kasetu i to je računaru bio primarni storage). Napisana je tona programa za sve vrste namjena kompjutera, a između ostalog i vjerovatno prvi razlog kupovine mnogih su igrice, koje se mogu i danas igrati preko raznih emulatora. Čuveni džojstik koji je dolazio uz njega vodio nas je u veliki svijet imaginacije koje se samo razvijao, a u tome su prednjačili Komodor i Atari. Karate, reli, nindže i ostale avanture doživljavali smo nevjerovatno uz 64-bitnu midi muziku koja prati igrice često ne razaznajući konja ili nindžu od psa ili čovjeka nije bilo važno. Cilj je bio kao i danas zabaviti se i stići do cilja, te provoditi dane i noći igrajući, a to je ono što nam je zaista i trebalo sumornih devedesetih.
Na svakom tržištu imao je konkurenciju ali je ipak odnio pobjedu protiv svih. I pored nostalgije, danas predstavlja pionirski uspjeh u popularizaciji gejminga koja je kao industrija strahovito rasla te nije ni čudo što slijedeći primjere Komodora koji se kači na tv ubrzo nastaje Sega, Nintendo, Plejstejšn. Zanimljivo je što na raznim oglasima u regionu možemo vidjeti da se prodaju neotpakovani računari Komodor 64, kao i razne retro konzole za igranje. Ono što se kasnije dešavalo opšte je poznato i htjeli ne htjeli dio ste te priče: Super Mario, Kaunter strajk, PES… i svijet nikada više nije bio isti.
Komodor danas kao retro stvar ili muzejski primjerak uz mega kompanije Gugl, Epl, Majkrosoft, Jahu i druge predstavlja globalno tržište koje unifikuje ljude proizvodima koje nudi, te je stoga važan u razvoju čovječanstva. Komodor je više od kompjutera!
(Cover photo: By Bill Bertram – Own work, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=133083)