Crna Gora podržala Deklaraciju o budućnosti interneta

Izvor: sajt vlade Crne Gore

Objavljeno: 29.04.2022 na sajtu VLADE

Sjedinjene Američke Države, sve države članice Evropske unije i 32 zemlje koje nisu članice EU-a objavile su Deklaraciju o budućnosti interneta koja postavlja prioritete za otvoreni, besplatni, globalni, interoperabilni, pouzdani i sigurni internet. 

Deklaracija o budućnosti interneta predstavljena je na hibridnom događaju u Washingtonu, D.C., u organizaciji Savjeta za nacionalnu bezbjednost Bijele kuće, na kojem je učestvovala dosadašnja ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija Tamara Srzentić.

Srzentić je kazala da Crna Gora potvrđuje predanost promociji i održavanju internetskog okruženja koje jača demokratske sisteme i aktivno učešće svakog građanina u demokratskim procesima, koje osigurava i štiti privatnost pojedinaca, održava sigurnu i pouzdanu povezanost, i podstiče slobodnu i konkurentnu globalnu ekonomiju.

“Naša misija je da imamo bolji svijet na internetu, koji obuhvata znanje utemeljeno na činjenicama i nudi bolju odbranu prava pojedinaca, te osnažuje različite glasove i pruža alate za napredak i saradnju za rješavanje izazova na globalnom nivou. Nakon potpisivanja ove deklaracije uskladit ćemo naše politike i standarde s deklaracijom i potaknuti partnerstva s mnogima, uključujući civilno društvo,” kazala je Srzentić.

Deklaracija je inkluzivna inicijativa, te će se u daljem periodu partneri obratiti privatnom sektoru, međunarodnim organizacijama, tech zajednici, akademskoj zajednici i civilnom društvu, kao i drugim relevantnim akterima kako bi sarađivali i postigli viziju otvorenog, besplatnog, globalnog, interoperabilnog, pouzdanog i sigurnog interneta.

Načela Deklaracije uključuju obaveze:

  • zaštite ljudskih prava i sloboda svih ljudi;
  • promocije globalnog interneta koji unapređuje slobodan protok informacija;
  • unapređenja uključivog i pristupačnog povezivanja kako bi svi ljudi imali korist od digitalne ekonomije;
  • jačanja povjerenja u globalni digitalni ekosistav, uključujući zaštitu privatnosti; 
  • zaštite i jačanja pristupa upravljanju s više učesnika koji održava internet u funkciji za dobrobit svih.

    Iako Deklaracija nije pravno obvezujuća, trebalo bi je koristiti kao referentnu osnovu za kreiranje javnih politika za građane, privredu i organizacije civilnog društva.

Deklaraciju možete pogledai ovdje https://digital-strategy.ec.europa.eu/news-redirect/743990 

Događaju su prisustvovali zvaničnici zaduženi za oblast digitalizacije iz Evropske komisije i sljedećih zemalja: Albanije, Andore, Argentine, Australije, Austrije, Belgije, Bugarske, Cabo Verde, Kanade, Kolumbije, Kostarike, Hrvatske, Kipra, Češke, Danske, Dominikanske Republike, Estonije, Finske, Francuske, Gruzije, Njemačke, Grčke, Mađarske, Islanda, Irske, Izraela, Italije, Jamajke, Japana, Kenije, Kosova, Latvije, Litvanije, Luksemburga, Maldiva, Malte, Maršalovih ostrva, Mikronezije, Moldavije, Holandije, Novog Zelanda, Nigerije, Sjeverne Makedonije, Palaua , Perua, Poljske, Portugala, Rumunije, Senegala, Srbije, Slovačke, Slovenije, Španije, Švedske, Tajvana, Trinidad i Tobago, Ujedinjenog Kraljevstva, Ukrajine i Urugvaja.” Navodi se u saopštenju Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content