Generalna skupština UN-a proglasila je 11. decembar, počevši od 2003. godine, kao Međunarodni dan planina.

Ova odluka rezultat je uspjeha Međunarodne godine planina, koja je obilježena 2002., na predlog UN-a, budući da je pomogla povećanju globalne svijesti o važnosti planina, uspostavljanju nacionalnih odbora u 78 zemalja te jačanju saveza kroz promociju stvaranja Međunarodnog partnerstva za održivi razvoj u planinskim područjima, poznat kao „Planinska saradnja“ (Svjetski sastanak o održivom razvoju, Johannesburg, 2. septembra 2002.).

FAO (Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda) bila je zadužena za koordinaciju Međunarodne godine planina, a određena je i kao vodeća agencija za obilježavanje Međunarodnog dana planina.

Skupština UN-a proglasila 11. decembar međunarodnim danom planina, nakon što je Međunarodna godina planina, koju je UN proglasio 2002. godine, ukazala na potrebu stalnog osvješćivanja velikog značenja planina za očuvanje kvalitetnog života stanovništva.

Planine su važne za život. Živjeli na obali mora ili u najvišim predjelima Zemlje ljudski životi zavise o planinama više nego što se to može i zamisliti.

Planine čine dom za čak 25 posto biljnih i životinjskih vrsta, ali čak i svakom desetom stanovniku planete.

Upravo je zato Međunarodni dan planina prilika za širenje svijesti o važnosti planina za život ljudi, ali i uopšteno za život čitavog živog svijeta.

Obilježavanjem ovog dana naglašava se važnost postavljanja granica u iskorištavanju planinskih područja kao i podsticanje stvaranja partnerstva koje će donijeti pozitivne promjene planinama, šumama i gorama.

Usprkos tome, zbog konstantnog uništavanja okoline, čemu su uzroci klimatske promjene, rudarska industrija, oružani sukobi te glad i siromaštvo, ta čudesna mreža planinskog života je pod stalnom prijetnjom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content