Eksplozija negativnih cijena struje u Evropi u 2023.
Evropska tržišta električne energije doživjela su eksploziju negativnih cijena tokom 2023. godine, saopštila je evropska Agencija za saradnju energetskih regulatora (ACER).
Brzi rast proizvodnje obnovljive energije imao je najveći uticaj na povećanje situacija u kojima su cijene struje bile negativne, ali moguće je da su tome dropinijeli i drugi faktori koji su bili specifični za prošlu godinu, piše u Izveštaju o praćenju tržišta 2024. (eng. 2024 Market Monitoring Report).
U 27 od 50 zona za licitiranje u Evropi broj situacija sa negativnim cijenama bio je najveći od 2017. U većini nordijskih zona zabilježena je najveća pojava negativnih cijena – više od 380 slučajeva, navodi ACER.
Inače, negativne cijene su počele da se javljaju u Evropi pre više od 15 godina, uglavnom kao rezultat sve većeg učešća obnovljivih izvora energije u proizvodnji. Ovakvi događaji se obično dešavaju ljeti kada je proizvodnja iz solarnih elektrana velika, ali i zimi kada se isto dešava u vjetroparkovima. Drugi važan faktor je pad potrošnje tokom praznika.
U takvim situacijama struje ima u izobilju, pa se prodavcima isplati da nekome plate da je potroši.
Slučajevi negativnih cena zahtijevaju nastavak integracije tržišta i pristup fleksibilnosti, kao što je odziv potrošnje, naveo je ACER. Agencija je, takođe, istakla da su barijere za razvoj odziva potrošnje su dio njenog izvještaja objavljenog u decembru 2023.
ACER je najavio da priprema nove izvještaje prekozonskim kapacitetima i integraciji tržišta za jun i oktobar kako bi analizirao razloge za povećanje situacija u kojima se javljaju negativne cijene.
Inače, Izvještaju o praćenju tržišta 2024. sadrži ključne trendove u potrošnji i proizvodnji električne energije, cijene električne energije u različitim vremenskim okvirima i po prvi put uključuje neke ključne tržišne parametre ugovornih strana Energetske zajednice.
Uprkos padu veleprodajnih cijena, struja je za potrošače i dalje skupa
ACER navodi da su se veleprodajne cene električne energije stabilizovale prošle godine, nakon nestabilne 2022, ali cijene na dan-unaprijed tržištu i dalje su više nego prije energetske krize.
Niže cijene gasa su, kako se objašnjava, doprinijele snižavanju cijena na dan-unaprijed tržištima tokom 2023, uz blagu zimu i mjere za štednju energijene blagom zimom i naporima za uštedu energije. Tako je prosječna cijena na dan-unaprijed tržištima bila 93 eura po MWh, što je manje od polovine prosječnih 219 eura po MWh iz prethodne godine.
Međutim, prosječna cijena iz 2023. je i dalje više od dva puta veća nego u 2019, a veća je i varijabilnost cijena.
ACER je objasnio da uprkos padu veleprodajnih cijena, energija je i dalje skupa za potrošače zbog rizika koju snose snabdijevači i nestabilnosti tržišta. Snabdijevači su, kako dodaju, stalno prinuđeni da kupuju strju kako bi zadovoljili buduću potražnju, i tako se suočavaju sa potencijalnim gubicima na nestabilnim tržištima
Agencija kao rješenje vidi efikasne instrumente za zaštitu od rizika.
Prosječne cijene u svakoj članici EU pale su ispod 130 eura po MWh u 2023, u poređenju sa rasponom 150-300 eura u 2022, navodi se u Izvještaju, i dodaje da je cijena u 2021. bila 80 eura.