Enel napušta Rumuniju, sve njegove firme kupuje grčki PPC
Izvor: Balkan Green Energy News
Autor: Igor Todorović
Foto: Canva
Enel je potpisao sporazum o prodaji svog cjelokupnog poslovanja u Rumuniji kompaniji Public Power Corp. za 1,26 milijardi evra. U ruke grčkog proizvođača uglja i električne energije takođe prelazi 300 miliona evra duga, a manjinski udjeli u firmama koje kupuje procijenjeni su na 350 miliona evra.
U svojoj prvoj većoj ekspanziji van granica matične zemlje, Public Power Corp. ili PPC preuzima sve poslovne aktivnosti italijanske kompanije Enel. Dogovor je pao nakon dugih pregovora.
Grčka elektroprivreda, koju Vlada kontroliše kroz manjinski udIeo, pristala je da plati 1,26 milijardi evra, po računici po kojoj je meta preuzimanja procIJenjena na ukupno 1,9 milijardi evra. Enel je objasnio da u transakciju ulazi 300 miliona evra iz stavke dugovanja, kredita i sličnih obaveza te manjinski udjeli u firmama vrijedni 350 miliona evra, u zaokruženim brojkama.
Dvije trećine transakcije će biti pokrivene iz zajmova
PPC je otkrio da će 800 miliona evra biti pokriveno iz kredita na pet godina od 485 miliona evra kojeg je obezbijedio od grčkih banaka i još 315 miliona evra od međunarodnih zajmodavaca. Ostatak bi bila sopstvena sredstva.
Očekuje se da će preuzimanje biti dovršeno „do trećeg kvartala“, u zavisnosti od odobrenja regulatornih tijela, saopštile su obje kompanije. Enel je pre mjesec dana objavio da očekuje da se akvizicija obavi do kraja juna. Konačna suma bi mogla da bude veća od navedene zbog klauzule za dio poslovanja u sektoru snabdievanja.
Inače, generalni direktor PPC-ja Georgios Stasis je vodio Enelovo poslovanje u Rumuniji od 2016. do 2019. godine. Najnoviji potez se uklapa u kompanijinu strategiju sprovođenja akvizicija i traženja pogodnih poslovnih prilika u Jugoistočnoj Evropi, naročito u Rumuniji i Bugarskoj.
Kad isplati Enel, PPC dobija elektrodistribuciju, snabdevanje, zelene megavate, portfelj energetskih usluga
Enel je druga kompanija u oblasti distribucije električne energije u Rumuniji, sa tri firme u kojima je većinski vlasnik: E-distribuție Muntenia (koja pokriva i Bukurešt), E-distribuție Banat and E-distribuție Dobrogea. Drže 35 odsto tržišta, objavio je PPC. Posljednja je nadležna za pokrajinu Dobrudžu.
Osim toga je najveći snabdijevač električnom energijom: u preduzeću Enel Energie Muntenia ima udio od 78 procenata, a u Enel Energie 51 odsto. Udio u Rumuniji im je ukupno 16 procenata. Obje takođe snabdijevaju gasom.
PPC, poznat i po grčkom akronimu DEI, jedini je distributer električne energije na matičnom tržištu, a u snabdijevanju ima udio od 63 odsto.
Podružnica Enel-X razvija mrežu punjača za električna vozila kroz svoju marku Enel X Way i nudi energetske usluge.
Enel u Rumuniji razvija projekte solarnih parkova i vjetroelektrana zbirne snage 5,4 gigavata
Poslovanje u sektoru energije iz obnovljivih izvora čini osam vjetroparkova od ukupno 499 megavata i četiri solarne elektrane zbirne snage 36 megavata. U pripremi je sedam projekata iz vjetra (2,3 gigavata) i 11 fotonaponskih pogona (3,1 gigavat).
„Prodajom cjelokupne svoje aktivnosti u Rumuniji nastavljamo da implementiramo plan prodaje aktive koji je najavljen tokom prezentacije Enelovog strateškog plana 2023-2025.“, izjavio je generalni direktor i generalni menadžer Enel grupe Frančesko Starače.
Italijanski energetski gigant je ranije saopštio da će se usredsrediti na poslovanje u matičnoj zemlji, Španiji, Sjedinjenim Državama, Brazilu, Čileu i Kolumbiji. Priprema se za prodaju djelova ili cijelog poslovanja u Grčkoj, Argentini i Peruu.
Po nezvaničnim izvještajima iz medija, za grčku ispostavu su zainteresovani australijski Macquarie, koji već drži 49 odsto operatora distributivnog sistema električne energije u Grčkoj – Hedno ili Deddie, zatim KKR, State Grid Corp. of China (vlasnik udela od 24 odsto u nacionalnom operatoru prenosnog sistema IPTO, na grčkom Admie), Ardian iz Francuske i Antin Infrastructure Partners.