Evropski sud presudio: Ruski zakon o stranim agentima krši Konvenciju o ljudskim pravima
Evropski sud za ljudska prava presudio je da je ruski Zakon o stranim agentima u potpunoj suprotnosti sa Evropsko konvencijom o ljudskim pravima i da je krši.
Zakon je, kako stoji u obrazloženju koje prenosi Radio Slobodna Evropa (RSE), “proizvoljan i može da se primjenjuje na prekomjerno širok i nepredvidiv način“.
Kako dalje prenosi RSE, Evropskom sudu se obratilo 107 organizacija za ljudska prava, predstavnika ruskog civilnog društva i medija, uključujući i Ruski servis Radija Slobodna Evropa (RFE/RL), kao i organizaciju “Memorial”.
U utorak, 22. oktobra, sud je presudio da je zakon nametnuo “stroge restrikcije“ na aktivnosti tužilaca i utvrdio da njihovo označavanje “stranim agenatima“ predstavlja “uznemiravanje.“
Dodatno je ukazao i da zakon “stigmatizuje, obmanjuje i primjenjuje se na previše opsežan i nepredvidiv način“ i smatra da je cilj zakona da “kazni i zastraši, a ne da odgovori na navodnu potrebu za transparentnošću ili legitimnim imperativom nacionalne bezbjednosti“.
Tim zakonom fizičkim licima koja su podnijela tužbu, povrijeđene slobode izražavanja, udruživanja i prava na poštovanje privatnog i porodičnog života, zaključio je sud.
Ruski zakon, uveden 2012. i proširen 2022. godine, zahtijeva od organizacija koje primaju strana sredstva da se registruju kao “strani agenti“, čije su posljedice inspekcije, drakonske kazne i ograničenja aktivnosti, piše RSE.
Podsjećamo, početkom oktobra koalicija “Za budućnost Crne Gore”, koja čini dio parlamentarne većine, ima potpredsjednika u Vladi i tri ministra u njoj, ali i funkciju predsjednika Skupštine, predložila je da hitno treba izglasati “zakon koji će urediti funkcionisanje raznih stranih agentura” koje, kako su obrazložili, “pod plaštom nevladinih organizacija (NVO) pokušavaju da utiču na unutrašnju i spoljnu politiku naše zemlje”.
“Te agenture podmeću, lažu i vode veoma preciznu kampanju za potrebe stranog naručioca za koga rade, dok ti naručioci imaju konkretne interese vezane za njihove uticaje u Crnoj Gori koji svakako nisu interesi i želje građana. Kako su im puna usta tuđih finansija i uticaja, krajnje je vrijeme da građani Crne Gore imaju uvid i u njihove i da se takve agencije jasno odvoje od stvarnih NVO koje za cilj imaju poboljšanje kvaliteta života građana, te da ih nazovemo pravim imenom – agentima stranog uticaja u Crnoj Gori”, navodi se, između ostalog, u saopštenju ZBCG.