Francuska uvodi vaučere za popravku odjeće da stane na put prebrzoj modi
Kako bi obuzdala gomilanje otpada za koje je odgovorna brza moda, Francuska će svojim građanima obezbjediti popuste za svaki komad obuće i odjeće koji poprave. Vlada planira da u narednih pet godina u tu svrhu izdvoji 154 miliona eura.
Francuska će od oktobra građanima omogućavati popuste na popravku odjeće i dotrajale obuće, kako bi smanjila količinu otpada. Odlazeća državna sekretarka za ekologiju Beranžer Kujar iznijela je podatak da 700.000 tona takve robe svake godine završi na deponijama. Odjevnim artiklima treba 200 godina i duže da se raspadnu, pri čemu se oslobađa metan, gas čiji je efekat staklene bašte jači nego ugljen-dioksida.
Vlada Francuske će u narednih pet godina izdvojiti 154 miliona eura za dotacije za pravo na popravku. Kujar je pozvala sve krojače i obućare da se pridruže sistemu. Rabat će iznositi sedam eura po potpetici i od 10 do 25 eura za novu postavu sakoa, suknje ili drugog odjevnog predmeta, prenosi BBC.
Ova mjera je namijenjena podršci zanatlijama i za otvaranje radnih mjesta i treba da podstakne građane da kupuju kvalitetnije proizvode koji se mogu popraviti, umjesto da ih bacaju i kupuju nove.
Prošle godine je u Francuskoj na tržište stavljeno 3,3 milijarde komada odjeće, obuće i tekstila za domaćinstvo. Modna industrija je veliki zagađivač životne sredine zbog ogromnih količina tekstilnog otpada koji generiše. Na globalnom nivou, svega 20 odsto odbačene odjeće se ponovo iskoristi ili reciklira, dok se ostatak spaljuje ili baca na deponije, prema podacima organizacije Remake.
Odjeća dobija nove oznake
Drugi dio plana Francuske za promociju održive mode uključuje nove oznake na deklaracijama. Naime, od 1. januara proizvođači će morati da navedu količinu vode koja je potrebna za izradu odjeće, količinu upotrijebljenih hemikalija i rizik od emisija mikroplastike te da li je u proizvodnji odjevnog predmeta korišćen reciklirani tekstil.
Ipak, nisu svi oduševljeni novim mjerama. Francuska industrija mode jedna je od najpoznatijih na svijetu. Poslovne grupe tvrde da je na djelu stigmatizacija ove industrije, dok se poslanik desničarskih Republikanaca Erik Pože požalio da je vlada već u dugovima od tri biliona eura i izjavio da bi trebalo da prestane da traći javna sredstva.
Paskal Moran iz Federacije visoke mode izrazio je zabrinutost zbog posljedica ovog programa na luksuzne brendove. Modna industrija je jedan od najvećih sektora privrede u Francuskoj. Promet je prošle godine iznosio 66 milijardi eura.
Izvor: Balkan Green Energy News