Globalne emisije gasova sa efektom staklene bašte dostigle su istorijski maksimum
Emisije gasova sa efektom stakle bašte dostigle su svoje istorijske maksimume, što za posljedicu ima visok rast globalnog zagrijavanja. Temperatura je porasla za 1,14 stepeni Celzijusa u odnosu na predindustrijiski period i to samo u periodu od 2013. do 2022, zahvaljujući prosječnim godišnjim emisijama od 54 milijarde tona.
U novom istraživanju, objavljenom u časopisu Naučni podaci o Zemljinom sistemu, grupa naučnika je analizirala indikatore klimatskih promjena. Studija je prva periodična procjena za praćenje klimatskih promjena u periodu između izvještaja koje objavljuje Međuvladin panel Ujedinjenih nacija za klimatske promjene (The Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC).
„Godišnje ažuriranje najvažnijih indikatora klimatskih promjena ključno je kako bi međunarodna zajednica i pojedinačne zemlje zadržale rješavanje klimatske krize u vrhu svojih prioriteta“, rekla je Maisa Rohas Koradi, jedna od autorki istraživanja i ministarka životne sredine Čilea.
Svake sekunde se emituje 1.700 tona ugljenika
Od 2013. do 2022. prosječna godišnja emisija dostigla je nivo od 54 milijarde tona CO2, ili 1.700 tona ugljenika svake sekunde. Enormna količina emisija, izazvana ljudskim faktorom, povećala je temperaturu za 0,2 stepena Celzijusa po deceniji.
U toku 2020. primećen je pad u količini emisija, što se pripisuje mjerama preduzetim u toku pandemije korona virusa. Međutim, emisije ugljen-dioksida iz sagorijevanja uglja, nafte i gasa su se ponovo povećale prošle godine.
Budžet ugljenika je prepolovljen
Početkom 2020. godine IPCC je procenio da bi svet mogao da sagori još 500 milijardi tona ugljen-dioksida i da pritom sačuva dobre šanse da zadrži temperaturu ispod 1,5 stepeni Celzijusa. Međutim, samo tri godine kasnije, ovaj ugljenični budžet je prepolovljen, pa sada možemo da emitujemo 250 milijardi tona ugljenika, pokazuje istraživanje.
Nauka o klimi definiše budžet ugljenika kao količinu gasova staklene bašte koji se mogu emitovati za dati nivo globalnog zagrijavanja. Budžet ugljenika je maksimalna količina globalne emisije ugljen-dioksida (CO2) koja bi, sa izvjesnom vjerovatnoćom, ograničila globalno zagrijavanje na dati nivo. „Dati nivo“ je Pariskim sporazumom definisan na 1,5 stepeni Celzijusa u odnosu na predindustrijski nivo.
„Ovo je kritična decenija za klimatske promjene. Odluke donijete sada će uticati na to koliko će temperature porasti, kao i na stepen i ozbiljnost uticaja koji ćemo vidjeti kao rezultat“, rekao je profesor Pirs Forster, sa Univerziteta u Lidsu, glavni autor rada.
Na ovogodišnjem COP-u 28 biće obavljena globalna analiza napretka ka ciljevima Pariskog sporazuma
Svetski lideri će morati da se suoče sa novim podacima na samitu o klimi COP 28, u novembru ove godine u Dubaiju u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Na ovogodišnjem samitu će se obaviti globalna analiza napretka ka ciljevima Pariskog sporazuma iz 2015. godine.
Naučnici očekuju da će analiza pokazati isto što i njihova studija, da je svijet daleko od postavljenih ciljeva.
Izvor: Balkan Green Energy News