Građani uporni u borbi za svoje selo: Kamenoloma neće biti u Veljoj Gorani
Stanovnici barskog sela Velja Gorana, koje se nalazi u Mrkojevićima, već tri godine vode borbu protiv kamenoloma koji je planiran na samo nekoliko stotina metara od njihovih kuća. Za kamenolom su saznali prije nego što je ugovor o koncesiji potpisan i od tada se aktivno zalažu za ukidanje koncesije koju je Vlada premijera Duška Markovića dodijelila barskoj firmi „Trojan“.
Građani su u odbranu svog sela krenuli preko društvenih mreža i medija, zatim protestima a danas, nakon tri godine, vode i pravnu bitku sa institucijama.
Osnovnom sudu u Podgorici podnijeli su tužbu protiv Vlade i investitora kojom traže poništenje ugovora o koncesiji. Tužbom koja je podnijeta protiv resora ekologije, Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma podnijeta u Upravnom sudu, traži se poništenje rješenja na Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu koji prati niz komplikacija.
Javna rasprava „uspjela“ iz drugog puta
Nakon što je javna rasprava o usvajanju Elaborata o procjeni uticaja na životnu sredinu u vezi sa koncesijom Kamenoloma u Veljoj Gorani krajem janura otkazana zbog nedostatka uslova da se ona održi, zakazana je nova u prostorijama Opštine Bar. Edina Osmanović, aktivistkinja i mještanka Velje Gorane, kazala je da su sa rasprave otišli nezadovoljni budući da su predstavnici koncesionara bili nespremni i nijesu mogli da odgovore na njihova pitanja već su obećali da će odgovore dostaviti u pismenoj formi.
Ona je objasnila da su nezadovoljni i Elaboratom koji su predstavnici Agencije za zaštitu životne sredine iznijeli, tvrdeći da je isti kao prethodni čiji je autor bio u konfliktu interesa. Građanima je predstavljen isti elaborat sa kojeg je uklonjeno ime prošlog autora, Danila Mrdaka.
Mrdak, koji je radio elaborat za potrebe koncesionara, je u konfliktu interesa jer je prethodno obavljao dužnost državnog sekretara u Ministarstvu ekologije, a potom, prije isteka dvije godine od napuštanja te funkcije preuzeo rad na Elaboratu i time prekršio zakon.
Pravni zastupnik mještana Gorane, Veselin Radulović, na javnoj raspravi je kazao da je „ovaj elaborat prepisan 90%, a zakon je grubo prekršen” dodajući da je na takav elaborat bilo mnogo primjedbi a „novi“ tekst tog dokumenta ide u korist samo investitoru.
Na raspravi su govorili mještani Gorane i Bara, ekološki aktivisti, stručnjaci i predstavnici opštinske vlasti. Čelnik partije Biram Bar i lokalni odbornik, Dragan Novaković Cakan, podsjetio je da je Skupština opštine Bar jednoglasno protiv izgradnje kamenoloma u Veljoj Gorani. Predsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević, podržao je građane u inicijativi protiv izgradnje kamenoloma i problematizovao elaborat koji ima elemente plagijata.
Javna rasprava je održana 16. februara a rok za podnošenje žalbi u pismenoj formi bio je 21. februar. Edina Osmanović je za Zuimiraj potvrdila da su građani podnijeli nekoliko žalbi.
„Znatno veći broj mještana je ovoga puta poslao primjedbe u pisanoj formi, uz građanske aktiviste, NVO organizacije, mjesnu zajednicu, kao i veliki broj primjedbi koji je stigao i od strane našeg pravnog zastupnika. Međutim, Agencija za zaštitu životne sredine već sada ima dovoljno elemenata da ne dozvoli i ne da saglasnost na Elaborat jer je on nezakonit zbog pređašnje pomenutog konflikta interesa. No, sačekaćemo konačnu odluku Agencije“, objasnila je.
Osmanović: Novi koordinator multidisciplinarnog tima koji je radio Elaborat izjavio da nikada nije izlazio na teren
Osmanović je kazala da su zajedno sa velikim brojem ekoloških i građanskih aktivista i NVO organizacija predali veliki broj primjedbi na elaborat koji jasno nije ispunio ono što zakon nalaže, te sada čekaju odluku Agencije za zaštitu životne sredine.
„Iskreno vjerujemo da će makar ova institucija postupati po Zakonu i odbiti da da saglasnost na Elaborat jer je on po svemu sudeći i više negó nevažeći“, poručila je naša sagovornica.
Prenijela je utiske sa javne rasprave na kojoj je koordinator multidisciplinarnog tima, koji je radio Elaborat, izjavio da nikada nije izlazio na teren. „Dakle, oni su radili na Elaboratu o procjeni uticaja na životnu sredinu bez da vide gdje se ta sredina i nalazi. Ovakav sadržaj Elaborata pokazuje da zadatak autorima projekta nije bio da urade procjenu uticaja na životnu sredinu, već da nosiocu projekta po svaku cijenu omoguće početak radova na eksploataciji i sticanje profita, bez obzira na uticaj na zdravlje ljudi i životnu sredinu“, kazala je Osmanović.
Na pitanje šta očekuju od nadležnih institucija ona odgovara da očekuju od Agencije za zaštitu životne sredine da postupi po zakonu i da ne krši svoja ovlašćenja u korist koncesionara jer su oni dužni da rade u interesu građana i za opšti interes, a ne za interes jednog koncesionara.
„Samim tim očekujemo da njihova odluka bude u korist svih građana Crne Gore, a to je jedino da se ne da saglasnost na ovaj Elaborat i time sačuvaju naša prava, naša životna sredina, koju bi ovaj Projekat jasno u potpunosti devastirao i učinio naš život u tom mjestu nemogućim i primorao bi nas da se selimo usljed zagađenja, buke, prašine…“, objasnila je Osmanović za Zumiraj.
Ona je takođe nezadovljna načinom na koji je slučaj kamenoloma u Veljoj Gorani ispraćen u javnosti. Smatra da je ovo, kako je kazala, jedan jako kompleksan slučaj i njegovo što ranije razrješenje je od velikog značaja po mještanje Mrkojevica, Bara i cijele Crne Gore.
„Ne mislim da se dobilo dovoljno prostora u medijima da se o ovoj temi govori, a vjerujem da cijela Crna Gora treba da čuje kakvu je koncesiju dozvolila Vlada Duška Markovića i kakvu je koncesiju potpisala tadašnja Ministarka Dragica Sekulic, i kakvo je ovo nepoštovanje osnovnih ljudskih prava i devastiranje životne sredine. Da se ovo događa bilo gdje u svijetu, ovaj slučaj bi bio odmah riješen jer je jasno da je kamenolom na 170 metara od prvih kuća poguban po sve koji tu žive i smatram da se ova tema mora medijski mnogo više ispratiti ne bi li se građani upoznali sa problemom sa kojim smo suočeni i doprinjeli svojom podrškom daljoj borbi“, poručila je Edina Osmanović iz Velje Gorane.
Barska firma „Trojan“ bila je jedini ponuđač na tenderu za izdavanje koncesije za eksploataciju kamena u ovom dijelu Mrkojevića.