Građansko društvo ne pada sa neba
Osnovno pravilo života sa kojim bi trebalo da živimo jeste da naša prava dosežu dok ne ugrožavaju tuđa. Da bi taj ideal dosegli naše društvo bi u biti trebalo da bude građansko, a da svaki građanin zna da brani svoje i tuđe ljudsko pravo.
Da smo suštinski građansko društvo danas se ne bismo plašili tema poput abortusa, a ne bismo ih ni pokretali jer za iste ne bi ni bilo publike, već bismo kao zajednica bili imuni na pokušaje uskraćivanja već usvojenih i priznatih ljudskih prava. Međutim, imamo problem jer crnogorsko društvo nije prihvatilo svoja pravna i ustavna načela koja su tada bila produkt odluke i opredjeljenja kakvim društvima treba da pripadamo.
Umjesto što strahujemo na uskraćivanje ljudskih prava i nasrtaje na ista, trebali bi da gradimo širi društveni koncenzus kako bi građansko društvo gradili onamo gdje ono i nastaje, a ono nastaje u pojedincu.
Zamislite da smo u obrazovnom sistemu, učili o rodnoj ravnopravnosti, ljudskim pravima, građanskom konceptu društva i da je to bila osnovna lekcija da bi neko mogao biti izgrađen kao punopravni član zajednice koji ima pravo glasa kada napuni 18 godina. Da smo u školama razvijali kritičko razmišljanje i kod naših najmlađih “usadili” pravilo života bazirano na ljudskim pravima, da smo to na vrijeme radili , danas ni sveštana lica, niti mediji, niti građanski aktivisti ne bi imali potrebu da pričaju o abortusu kao ljudskom pravu, već bi možda pričali o dostupnosti tog zahvata i kvalitetu našeg zdravstvenog sistema.
Suština cijele priče je da i sada imamo šansu da građansko društvo gradimo da bismo do njega i došli, a time i da za sva vremena postanemo imuni na nasrtaje i pokušaje degradiranja ljudskih prava i građanskih sloboda, a sve u krajnjem kao interesu zajednice.
Srećom, trenutna politička scena iako bez jasne vizije i jedinstva, je makar na tom stupnju pojmanja ljudskih prava, da ne postoji šansa da se zamisao zabrane abortusa sprovede u crnogorskom parlamentu. Uprkos toj činjenici, ne znači da već u narednim mjesecima ne treba da pristupimo reformi obrazovnog sistema, kako bi naše društvo stvaralo građane, pa bi sjutra i sveštana lica bila ta koja brane ljudsko pravo i jednakost za šta bi trebala biti uloga vjerskih organizacija kao agenasa socijalizacije pojedinca koji grade građansko društvo.
Da ne bismo više strahovali vrijeme je da se ujedinimo i zasučemo rukave i za početak kroz reformu obrazovnog sistema krenemo u stvaranje građanskog društva.