Heroji reciklaže u fokusu ovogodišnjeg Svjetskog dana reciklaže
Čovječanstvo troši prirodne resurse Zemlje alarmantnom brzinom i rizikuje da bez njih ostane u ne tako dalekoj budućnosti. U tom kontekstu, Svjetski dan recikliranja 2024. stavlja u centar pažnje “heroje reciklaže” (#RecyclingHeroes) – ljude, mjesta, firme i aktivnosti koji demonstriraju važnost recikliranja za ekološku stabilnost planete i zeleniju budućnost za sve – a Globalna fondacija za recikliranje nagradiće deset takvih heroja iz cijelog svijeta. Najavljujući temu ovogodišnjeg Svjetskog dana recikliranja, koji se obilježava 18. marta, Globalna fondacija za recikliranje (Global Recycling Foundation) naglašava da je recikliranje ključni element cirkularne ekonomije, koji pomaže u zaštiti prirodnih resursa. Recikliranjem se svake godine spreči preko 700 miliona tona emisija CO2, a predviđa se da će ta količina do 2030. porasti na milijardu tona.
“Nema sumnje da je reciklaža na prvoj liniji fronta u borbi za spas naše planete i čovječanstva,” saopštila je Globalna fondacija za recikliranje. Podsjedila je da je posljednja decenija bila najtoplija ikad zabilježena i da se svijet suočava sa klimatskom krizom do sada neviđenih razmjera.
Reciklaža je na prvoj liniji fronta u borbi za spas naše planete
“Ako ne napravimo značajne i brze promjene, imaćemo dalji rast globalne temperature, topljenje polarnih kapa, požare na svim kontinentima i brzo uništavanje šuma,” navodi se u saopštenju. Sve to direktno utiče na čovječanstvo tako što dovodi do porasta siromaštva i migracija, gubitka radnih mjesta i ogromnih količina otpada.
Obilježavanje Svjetskog dana recikliranja počelo je 2018. godine sa ciljem da se promoviše važnost recikliranja za očuvanje primarnih resursa Zemlje i sigurnu budućnost planete.
Cilj Svjetskog dana recikliranja je da se liderima širom svijeta stavi do znanja da je reciklaža suviše važna da ne bude globalno pitanje, kao i da je hitno potreban zajednički pristup reciklaži. Cilj je i da se ljudima širom planete skrene pažnja da o proizvodima koje koristimo treba da „razmišljamo kao o resursu, a ne kao o otpadu,” navodi Globalna fondacija za recikliranje.