Hobotnice važe za najpametnije beskičmenjake
Izvor: jglobitelj.hr
Premda spadaju među najpoznatije stanovnike morskoga dna, hobotnice često djeluju poput bića sa drugog svijeta pa stoga ne čudi da su čest predmet fascinacije naučnika i istraživača. Upoznajmo ih izbliza kroz nekoliko zanimljivih činjenica.
Hobotnice su drevna vrsta
Ove životinje već dugo opstaju u morima planete Zemlje. Pronađeni su njihovi fosili stari oko 300 miliona godina, što znači da su se pojavile prije dinosaura!
Imaju tri srca i plavu krv
Dva manja srca usmjeravaju im krv kroz škrge, dok jedno veće održava cirkulaciju u ostalim organima. Krv hobotnice plave je boje jer je obogaćena bakrom, a ne željezom, odnosno sadrži tvar hemocijanin umjesto hemoglobina. Hemocijanin je učinkovitiji u prenosu kisika kroz organizam u uslovima niske temperature i male količine kiseonika.
Krakovi su im “pametni”
Hobotnica je na glasu kao iznimno inteligentna životinja, a zanimljivo kako se oko dvije trećine njezinih neurona ne nalazi u samome mozgu, već su raspoređeni u osam krakova. Zbog toga je veoma učinkovita u obavljanju više radnji odjednom.
Pravi su majstori od zanata
Hobotnice znaju, među ostalim, napraviti skrovište od kamenja, školjaka ili kokosovih ljuski, a mogu i složiti kamenčiće u formaciju. Među rijetkim su životinjama koje imaju sposobnost korištenja oruđa, a zabilježeni su i slučajevi da su uspjele rastaviti ljudske predmete.
Imaju sposobnost mimikrije
Hobotnice imaju razvijenu sposobnost mijenjanja boje i teksture svoga tijela kako bi se stopile sa okolinom i sakrile od predatora. Drugim riječima, pravi su kameleoni morskog svijeta. U opasnim situacijama hobotnica može ispustiti iz tijela i mlaz crnila, što je još jedan od načina na koji se skriva od očiju predatora.