Holandija zaustavila rad vjetroelektrana da ptice selice bezbjedno prolete
Holandija je prva država na svijetu koja je zaustavila vjetroturbine na moru da zaštiti prolazeće ptice selice. Dva postrojenja na Sjevernom moru su prekinula rad na četiri sata. To je bila proba za mjere koje namjerava da uvede vlada te zemlje.
Na Svjetski dan ptica selica, 13. maja, holandska vlada je u dogovoru sa vlasnicima vjetroelektrana, mrežnim operaterom TenneT i Fondacijom Sjevernog mora zaustavila rad vjetroturbina u pogonima Borssele i Egmond aan Zee u toku noći.
Ministar za klimu i energetiku Rob Jeten rekao je da je ovo prva međunarodna inicijativa ovog tipa. „Nigdje u svijetu se vjetroelektrane na moru ne zatvaraju radi zaštite ptica tokom njihove masovne migracije. Želimo da uticaj vjetroelektrana na prirodu bude što manji i to, između ostalog, postižemo ovom mjerom”, izjavio je.
Zaštita ptica postaje sve značajnije pitanje sa ekspanzijom vjetroelektrana u Sjevernom moru. Holandija ima plan da 2050. godine u svojim vodama ima ofšor vjetroparkove ukupne snage 70 gigavata. Trenutno se u jednoj vjetroelektrani sprovodi test sa turbinama kojima je po jedna lopatica crna. Farbanje jedne od tri elise različitom bojom omogućava da ptice na vrijeme uoče te objekte i izbjegnu sudar. Međutim, rješenja poput ovog nisu primjenjiva noću.
Bezbjednost ptica selica na prvom mjestu
Ideja je potekla od jednog studenta doktorskih studija na Univerzitetu u Amsterdamu, koji je krajem 2022. predstavio svoj model prognoze migracije ptica i to za dva dana unaprijed. Za predviđanje se koriste meteorološki i podaci sa radara koji prate kretanje ptica. Jedna grupa stručnjaka za ptice selice takođe prognozira prolazak ptica u sljedećih dva dana.
Zahvaljujući ovim modelima, operater mreže TenneT ima vremena da se pobrine za stabilnost visokonaponske mreže. Pored toga, vremenski raspon od dva dana omogućava da se na vrijeme obavijeste sve uključene strane i isplanira gašenje turbina.
Vjetroelektrane će od jeseni morati da smanje brzinu svojih vjetroturbina na dvije rotacije u minutu u noćima kada je predviđena migracija ptica
Gašenje od četiri sata bila je samo proba kako bi se vidjelo da li svi sistemi funkcionišu kako treba, počev od predviđanja, pa sve do prestanka rada. Od jeseni ove godine, vjetroelektrane na mjestima gdje se očekuje masovan prelet ptica moraće po noći da smanje brzinu vetroturbina na dvije rotacije u minutu, saopštila je vlada.
Izvor: Balkan Green Energy News