Iković: Uvezemo 50 tona baterija, a samo par stotina kg vratimo na ponovnu upotrebu

Baterije (canva ilustracija)

Stare baterije se tretiraju kao opasan otpad, samo jedna baterija može trajno zagaditi blizu 1000 l vode. Malo je onih koji brinu o tome gdje će stara baterija iz daljinskog upravljača ili nekog drugog aparata završiti nakon što više nije za upotrebu. Upravo na problem postupanja sa opasnim otpadom, pogotovo baterija, osvrnu se prilikom gostovanja na TV Viijesti u Bojama Jutra, ekolog i član grupe građana PREOKRET, Vuk Iković.

Iković navodi da samo par stotina kilograma baterija vratimo na ponovnu upotrebu i pravilno ih odložimo dok uvezemo i do 50 tona baterija, od kojih mnoge od njih zadrže opasne elemente poput žive koji mogu trajno zagaditi životnu sredinu, naročito vodu. Samo 1g žive dovoljan je da se zagadi 400l vode.

Uvezemo 50 tona baterija, a vratimo na ponovnu upotrebu par stotina kilograma. Koliko samo njih završi pored puteva i potoka?Pravilno odlaganje otpada je preduslov za uredan i zdrav grad.Otpad ne mora biti problem ako ga posmatramo kao resurs.

Objavljuje Vuk Iković u Srijeda, 11. maj 2022.

Interesantno je da se baterije osim reciklaže mogu dobro i prodati na otpadima sekundarnih sirovina, gdje ih isti otkupljuju i kasnije izvoze na ponovnu reciklažu.

U sledećoj anketi unesite svoje iskustvo sa baterijama bez ustručavanja, uz molbu da odgovor bude iskren, anketa je skroz anonimna.

Šta radite sa dotrajalim baterijama?
38 votes · 38 answers

Skip to content