Inspekcija naredila uklanjanje nelegalnih separacija Šuškavčevića i Petrovića

Objavljeno: 30.09.2021, 12:45h na portalu PCNEN

Inspekcija je reagovala nakon tekstova portala PCNEN o nelegalnoj eksploataciji šljunka

Podgorički biznismeni Ranko Rajo Šuškavčević i Danilo Dano Petrović su izgradili nelegalno više objekata u selu Mahala (naselje Zeta), što je kontrolom utvrdila Urbanističko-građevinska inspekcija pri Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma.

Šuškavčević je osnivač kompanije Montenegro petrol, dok je u Centralnom registru privrednih subjekata (CRPS) preduzeće upisano na njegovu kćerku Andreju Šuškavčević Novović. Petrović je vlasnik i osnivač građevinskog preduzeća Cijevna commerce.

Separacija Montenegro petrola snimljena je više puta kako radi i noću

Inspekcija je reagovala nakon tekstova portala PCNEN o nelegalnoj eksploataciji šljunka. Montenegro petrol ima jednu od većih separacija za eksploataciju šljunka na ušću Cijevne u Moraču i cijela se nalazi na državnom zemljištu. Iako je od 4. decembra prošle godine zabranjen svaki vid kopanja pijeska iz Morače, bilo da je riječ o eksploataciji ili regulacije korita rijeke, reporteri PCNEN-a su u više navrata vidjeli da je separacija Šuškavčevića i dalje aktivna. Prema podacima iz Katastra nepokretnosti, svi objekti  su izgrađeni na parceli koja je u vlasništvu države Crne Gore. Prema istom listu nepokretnosti, „poslovni objekti“  Montenegro petrola nemaju dozvoli, a upisani su kao objekti u izgradnji  na „tuđem zemljištu“  2019. godine.

Urbanističko-građevinska inspekcija Direktorata za inspekcijske poslove i licenciranje je na osnovu Zakona o inspekcijskom nadzoru i Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata 16. septembra započela inspekcijski nadzor izgrađenih objekata preduzeća Montenegro petrol na lokaciji katastarske parcele 2227/1, katastarske opštine (KO) Mahala. Tom prilikom utvrdili su da je na pomenutoj parceli izgrađeno devet objekata, dok je jedan objekat u procesu izgradnje, odnosno urađena je temeljna ploča.

„U toku postupka, utvrđeno je da je investitor objekata privredno društvo Cijevna Komerc Podgorica, kao i da u skladu sa članom 91, Zakona o planiranja prostora i izgradnji objekata za predmetne objekte ne posjeduje prijavu građenja i/ili dokumentaciju, ili građevinsku dozvolu, odnosno bilo koji pravni osnov za izgradnju istih. Takođe, inspekcija je konstatovala da predmetni objekti nijesu uknjiženi u katastar nepokretnosti, te da nijesu u skladu sa važećom planskom dokumentacijom, u čijem je zahvatu predmetna parcela“, navodi se u odgovoru inspekcije.

Kompaniji Montenegro petrol naloženo je da uklone šest objekata, dok preduzeće ’Cijevna Commerce mora da ukloni osam objekata i da zaustavi gradnju na jednom objektu.

Građevinski inspektori su nakon toga zabranili dalje građenje i naložili uklanjanje objekata, dok su ostale radnje, kako tvrde, iz nadležnosti Uprave za inspekcijske poslove i Ministarstva poljoprivrede. Iz Uprave za inspekcijske poslove, međutim, još nijesu odgovorili na pitanja PCNEN-a, ali navode da će to učiniti početkom sljedeće sedmice.

Iz kompanije Montenegro petrol od prošle sedmice ne odgovaraju na pitanja PCNEN-a. Između ostalog, zašto i dalje eksploatišu šljunak iz Morače i Cijevne kada je to zakonom zabranjeno i ko im je dozvolio da grade na državnom zemljištu.

Uzurpirano i devastirano više od milion kvadrata državnog zemljišta

Uvidom u Geoportal može se vidjeti da je uzurpirano više državnih parcela koje su veličine preko 600.000 metara kvadratnih. Jedna takva je i parcela  KO:Mahala 2227/1 na kojoj se nalazi separacija Montenegro petrola. Slično je sa parcelama  u KO Grbavci  2161 i 2290, na kojima se nalazi više nelegalnih separacija, što se može vidjeti i na setelitskom snimku na Geoportalu.

U  Bemaxu tvrde da su obustavili radove

Jednu od većih separacija na Cijevni imala je i građevinska kompanija Bemax. Oni, međutim, tvrde da od 4. decembra prošle godine ne izvode radove ni u jednoj rijeci.

“Kompanija Bemax je potpisala ugovor o regulaciji korita rijeke Morače sa Upravom za vode koja nas je 04.12.2020. godine obavijestila zvaničnim dopisom da se radovi na regulaciji korita rijeke Morače obustavljaju i mi smo iste odmah obustavili”, navodi se u odgovoru Bemaxa.

Iz te kompanije, međutim, nijesu odgovorili odakle sada nabavljaju šljunak i za koje potrebe sada koriste prostor na Cijevni gdje je nekad bila separacija. Za razliku od Montenegro petrola, njihova separacija je na privatnoj parceli.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Vuk VUJISIĆ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content