Javlja: Crnogorsko društvo ekologa

Jedno društvo ostaje upamćeno ne samo po onome što izgradi, već i po onome što sačuva. Umjesto da ulažemo stotine miliona u izgradnju hidroelektrane na Komarnici, mogli bismo ta sredstva usmjeriti u solarne i vjetroelektrane – i time dobiti najmanje dvostruko više energije, uz mogućnost njenog skladištenja.

Na ovu temu Crnogorsko društvo ekologa (CDE) organizuje javnu tribinu na kojoj će govoriti:

Andrijana Mićanović – biološkinja,

Milan Niković – elektroinženjer,

Vuk Vujisić – građanski aktivista i

Vuk Iković – ekolog.

Tribina će biti održana 1. aprila (utorak) u Multimedijalnoj sali KIC ,,Budo Tomović, sa početkom u 18.00h.

Tribinu će moderirati Danijel Garić, novinar koji godinama prati energetske i ekološke aspekte ovog projekta.

Učesnici tribine i šira javnost čuće nove detalje u vezi ovog projekta, poput činjenice da bi ova elektrana, u trenutku puštanja u rad, proizvodila oko 1% ukupne električne energije koja će se tada proizvoditi u Crnoj Gori.  Takodje, biće predstavljeni i novi nalazi o uticaju ovog projekta.

Vlada Crne Gore i dalje ne odustaje od projekta HE Komarnica, iako ekonomisti i inženjeri energetike već godinama govore – HE Komarnica je neisplativa za Crnu Goru. Podsjećamo javnost da cijena hidroelektrane stalno raste: 2012. godine iznosila je 183 miliona eura, 2020. – 264 miliona, a od 2023. godine HE Komarnica košta oko 343 miliona eura.

Uz finansijske rizike, izgradnja HE Komarnica imala bi i nepovratan ekološki uticaj. Pretvaranjem rijeke u akumulaciju nestaje sav živi svijet u njoj, a jedan od posljednjih netaknutih kanjona Evrope bio bi trajno uništen.

Ako se Crna Gora zaista ponosi svojom titulom ekološke države, ako svoju turističku ponudu temelji na očuvanoj prirodi, onda je jasno da, bez obzira na vrijednost elektrane, Komarnicu treba sačuvati za druge namjene.  Turisti dolaze da vide divlje rijeke, slapove i vodopade – ne dolaze zbog beživotnih akumulacija. Nastaviti s ovim projektom znači zaduživati se neodrživo, ulagati ogroman novac u minimalnu energetsku dobit, dok zauzvrat gubimo čitavu rijeku.

Komarnica nije samo rijeka – ona je simbol onoga što Crna Gora jeste i onoga što može postati.

U eri klimatske krize, energetske tranzicije i borbe za očuvanje prirodnih resursa, odluke koje danas donosimo oblikuju budućnost naše zemlje. Ako zaista stojimo iza titule ekološke države, vrijeme je da to dokažemo – ne betoniranjem divljih rijeka, već njihovim očuvanjem.

Komarnica mora ostati slobodna rijeka, a Crna Gora istinski energetski nezavisna – ulaganjem u održive i moderne izvore energije.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content