Procenat iz budžeta za ulaganje u kulturu, kao jednu od najvažnijih oblasti, u Crnoj Gori i dalje počinje nulom, iako je Zakonom za svaku godinu predviđeno 2,5 odsto tekućeg budžeta.

Donosioci odluka u našoj zemlji često su fokusirani isključivo na matematiku: priliv i izdvajanje iz budžeta. Iako je ta računica neophodna, kultura kao jedan od ključnih sektora u državi, obično ostane po strani. 

„Trebalo bi za početak da se ispoštuje zakonska regulativa, da se dosegne taj famozni, zakonski regulisani budžet za kulturu od 2,5 % koji trenutno nije, a pogotovo što ulazimo u godinu u kojoj se mnogo obećavalo da će se mnogo porditi na finansijama, tako da ti svi trendovi povećanja da prate i trend izdvajanja za kulturu što se tiče cjelokupnog bužeta u Crnoj Gori”, kaže Reditelj Zoran Rakočević.

Za Rakočevića, manjak novca u kasi za kulturu nije jedini problem. 

„To je u odnosu na ono sad kako je, da se angažuju stručni ljudi na stručnim mjestima, mislim da je to neophodno da bismo se uopšte razumjeli, jer često se bojim da se međusobno ne razumijemo, da se apeli koje upućujemo prema donosiocima odluka shvataju kao politički napadi, ideološki napadi, itd. “, kaže Rakočević.

Za pisca Nikolu Nikolića, način za podsticanje pojedinaca i ustanova u kulturi morao bi biti jasniji. 

„Treba ustanove naše, pogotovo kad se bave nekim prefinjenim stvarima kakva je kultura da budu mnogo transparentnije, da konkursi budu transparentniji, da način izbora komisije bude transparentan, na kraju krajeva da sve te odluke koje su značajne za stvaralaštvo u tom tehničkom, prije svega, smislu, budu predmet i javnih rasprava i mjerodavnijegvaganja u odlučivanju i sve skupa bi to sigurno dalo vjetar u leđa kulturi“, kaže Nikolić.

Vjetar u leđa trebalo bi da dobije i nezavisna scena, izričit je Rakočević.

„Položaj nezavisne scene je takav da treba da se snalazi sama sa sobom kako najbolje zna i to je veliki problem. Iako je scena nezavisna ne znači da ne treba neko da se brine o njoj i što se tiče standarda i što se tiče upravljanja resursima, upravljanja kadrovima itd. i nezavisna scena treba da ima brigu države“, dodaje on.

Rakočević i Nikolić ističu i da bi fokus donosioca odluka ove godine trebalo da bude i na angažovanju mladih umjetnika. Novim pogledom na svijet i drugačijim pristupom, mogu promijeniti stanje u kulturi nabolje, bez obzira na izdvajanja za ovu oblast, koja se, prema trenutnim naznakama, neće povećati. 

Izvor: RTCG

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content