Kovačević (CEE Bankwatch): Izgradnja LNG terminala u Baru rizična sa ekološkog i bezbjednosnog aspekta

Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa, kao dio Jadransko-jonskog gasovoda koji bi povezao Hrvatsku, BiH i Crnu Goru preko čvorišta u Albaniji, najavilo je izradu gasnog terminala LNG u Baru.

No, iako oni smatraju da bi taj projekat imao brojne prednosti, takve najave za Regionalnu ekološku mrežu CEE Bankwatch predstavljaju ekološki i ekonomski rizične investicije, koje se plasiraju kao strateški projekti.

Nataša Kovačevic iz CEE Bankwatch podsjeća da se tim projektom ignorišu i preuzete obaveze iz Pariskog  sporazuma i Sofijske deklaracije.

Podsjećamo, naša država se usvajanjem ovih deklaracija obavezala da će do 2025. godine izbaciti fosilna goriva iz upotrebe.

“Crna Gora nema razvijenu ni gasnu infrastrukturu, niti je zavisna od gasa, što jeste njena prednost u slučaju globalne energetske krize, tim prije što su neke od najveći izvoznica gasa, poput Azerbejdžana u svijetu prepoznate kao nedemokratski režimi.

Prema njenim riječima, takav projekat bi iziskivao i ogromna kreditna ulaganja, što bi dugoročno dovelo i do dužničkog ropstva.

Ona napominje i da Evropa aktivno radi na smanjenju gasne zavisnosti.

“Proklamovani cilj je do 67 odsto manje upotrebe fosilnih  goriva, što ovakve namjere resornog Ministarstva dodatno čini neopravdanim i rizičnim”, navela je ona. 

Pored ekoloških, kako kaže Kovačević, ovaj projekat nosi i ozbiljne bezbjednosne rizike.

“Jer bi se terminal u Baru gradio u seizmički osjetljivom području u neposrednoj  blizini naselja i skladištenja opasnih hemikalija. Pored ovoga, uvođenje gasa u crnogorsku energetsku mrežu bez razvijenog tržišta i potrošnje,  a imajući u vidu da su regionalna  tržišta već pokrivena vodi u neizvjesnu budućnost i ekonomski neisplativ terminal”, dodaje ona. 

Stoga iz Globalne ekološke mreže CEE Bankwatch pitaju nadležne zašto se Crna Gora ne usmjerava na održivu zelenu energiju obnovljivih izvora – sunca, vode i vjetra kojih ima u izobilju, a koji su prihvatljiviji i isplativiji dugoročno.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content