Massive Attack organizuje festival koji će se napajati sa 100% energije iz obnovljivih izvora
Obnovljivi izvori su bitan, ali ne i jedini faktor koji će ovaj festival u Bristolu, najavljen za avgust ove godine, učiniti – održivijim
Popularni elektronski sastav iz Ujedinjenog Kraljevstva, Massive Attack, najavio je za 25. avgust ove godine jedan veoma poseban događaj: u njihovom rodnom gradu, Bristolu, organizuju jednodnevni festival koji će se u potpunosti napajati energijom iz obnovljivih izvora. Oni se nadaju da će ovo poslužiti kao inspiracija za muzičku industriju koja, prema njihovom vjerovanju, ozbiljno zaostaje po pitanju održivosti.
„Šou Bristol Downs sljedećeg avgusta biće događaj sa najnižim emisijama ugljenika ikada održan u tim razmjerama, i fanovi Massive Attack-a igraće ključnu ulogu u ovom dostignuću”, napisali su članovi grupe na svom Instagram profilu. „Umjetnost i muzika mogu da predvode klimatsku akciju i klimatsku pravdu, ali moramo krenuti od svoje kuće.”
Kako je najavljeno, festival će trošiti 100% energije iz obnovljivih izvora, bilo da je ona baterijski uskladištena ili proizvedena pomoću solara na samoj lokaciji. Prodavci hrane podlegnuće provjerama kako bi se osiguralo da koriste lokalno proizvedene namirnice, a posle događaja, u jugozapadnom regionu biće posađena šuma otporna na klimatske promjene.
Massive Attack će ovom prilikom pokušati da smanji i najveći izvor gasa koji zagrijeva atmosferu kada su u pitanju svirke: prevoz samih posjetilaca.
Kako piše Guardian, režiser i klimatski aktivista Mark Don, koji je sarađivao sa muzičkim sastavom na nekoliko projekata, kazao je da između 65 i 85% štetnih emisija tokom velikih događaja nastaje tokom putovanja publike.
„Ovo će biti prvi šou koji će se na značajan način nositi sa time”, izjavio je.
A na koji način?
Pri kupovini karata, prioritet će imati lokalno stanovništvo, a Massive Attack će podstaći one koji stižu iz udaljenijih krajeva da dođu vozom. Organizatori će obezbijediti i električne autobuse koji će prevesti ljude do tamošnje železničke stanice.
Festival u Bristolu ne predstavlja pionirski napor elektronske grupe na polju veće održivosti. Prije tri godine u Liverpulu je trebalo da se održi probni „super niskokarbonski” nastup, ali on je otkazan u znak protesta kada se otkrilo da se na istom mjestu organizuje i sajam oružja.
Povrh toga, Massive Attack je 2019. godine, u saradnji sa Centrom Tindal pri Univerzitetu u Mančasteru, izradio mapu puta za muzičku industriju u Ujedinjenom Kraljevstvu kojim se umjetnici ohrabruju da nose manje opreme i prestanu da putuju privatnim avionima.
Već decenijama unazad, i drugi izvođači i organizatori muzičkih dešavanja čine iskorake u borbi za zdraviju životnu sredinu podnošljiviju klimu, npr. kroz zabranu plastike za jednokratnu upotrebu.
Festival Glastonberi je od 2000. zasadio više od 10 hiljada stabala. Dok pjevač Morisi insistira da se na mjestima održavanja njegovih koncerata ne služi meso.
Ove godine pokrenuta je i inicijativa u sklopu koje muzičari, kao što su Brajan Ino i Ana Kalvi, navode Zemlju kao koautorku svoje muzike kako bi deo honorara izdvojili za spas naše planete.
Izvor: klima101.rs