Milatović: Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina sa UAE u suprotnosti sa Ustavom

Izvor: Pobjeda

Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), koji je potpisao premijer Milojko Spajić je, načelno gledano, u suprotnosti je sa Ustavom Crne Gore, odnosno s pojedinim njegovim članovima koji se odnose na zabranu diskriminacije, ekološku održivost i druge temeljne vrijednosti, tvrdi predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

– Potpisana su dva sporazuma. Jedan je o ekonomskoj saradnji i u njemu mislim da nema ničega spornog. Potpisan je i Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina. On je suštinski sporan. Sporazum je sporan i u kontekstu usklađenosti sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju koji Crna Gora ima sa Evropskom unijom. To je osnovni međunarodni ugovor, ne samo sa EU kao cjelinom, već i sa svim državama članicama Unije pojedinačno. Na taj način, ovaj sporazum suštinski odstupa od ključnog vanjskopolitičkog prioriteta Crne Gore – članstva u Evropskoj uniji. Treći problem, podjednako ozbiljan, jeste što podrazumijeva preuzimanje unaprijed neodređenih finansijskih obaveza od strane države. I sve to govorim bez ulaženja u razvojnu komponentu – dakle, bez diskusije o tome da li se nešto treba graditi ili ne – rekao je Milatović koji je danas u Porto Montenegru otvorio ESG Adria Samit.

Navodi i da je ovdje riječ isključivo o pravnoj problematici i zakonitosti samog sporazuma.

– Iskreno, iznenađen sam. Smatram da su pojedine saglasnosti koje su stigle iz određenih segmenata državne administracije izuzetno sporne i da mogu biti predmet krivičnog postupka. Jer, neko iz državne uprave je dao potpis na nešto što, po svemu sudeći, nije u skladu sa zakonom. Mislim konkretno na Ministarstvo evropskih poslova i Sekretarijat za zakonodavstvo – tu se otvara ozbiljno pitanje krivične odgovornosti zbog nesavjesnog vršenja službene dužnosti – kazao je Milatović u izjavi za novinare da prokomentariše ovu temu.

Poručio je da veliku odgovornost snose i poslanici u Skupštini Crne Gore.

– Jer ovdje se ne odlučuje ni o razvoju, ni o ekonomiji, već o zakonitosti. Iskreno, ne znam kako smo uopšte dospjeli u situaciju da raspravljamo o nečemu što je u samoj osnovi – nezakonito. Pitanje da li je projekat u ekonomskom interesu, kakvi su ekološki i društveni aspekti, dolazi tek kasnije. Vidim da su se time već bavile brojne nevladine organizacije, građani, pa čak i pojedine opštine – sve to ukazuje da je cijeli proces od samog početka postavljen naopačke – dodao je on. 

Ukazao je i da odgovornost snosi Vlada Crne Gore.

– Ne samo predsjednik Vlade, već svaki njen član, kao i svaki poslanik koji eventualno podrži ovakav sporazum. Jer ovdje je riječ o ključnim državnim interesima, a mi se nalazimo u situaciji u kojoj se vodi posao na nezakonit način – naglasio je on.

Milatović očekuje i jasan stav Evropske unije.

– Jer, ukoliko EU smatra da je ovakav sporazum u skladu sa pravnom tekovinom Unije, onda možemo slobodno potpisati još dvadeset sličnih. Tek kada se stvar dovede do apsurda, druga strana obično reaguje. Zamislimo situaciju u kojoj gradonačelnik ili predsjednik bilo koje opštine u Crnoj Gori jednostrano bira investitora i ustupa mu zemljište za razvoj. U čemu je razlika? Ko to ima pravo da mimo zakona Crne Gore odlučuje koji investitor može, a koji ne može da posluje? Ko može da abolira zakone i istovremeno priča o vladavini prava? Ovo je primjer klasične “vladavine neprava”, što može imati pogubne posljedice po državne interese Crne Gore i svih njenih građana. Zato još jednom pozivam na punu odgovornost – političku i krivičnu – svih aktera uključenih u ovaj proces – zaključio je Milatović. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content