MORAČA NIJE DEPONIJA! Nemar građana, neprimjenjivanje zakona i nedostatak kulture uništavaju našu prirodu
Regionalni vodovod, u saradnji s Ministarstvom ekologije, urbanizma i prostornog planiranja i Zaštitom prostora Crne Gore, više puta organizovao je akcije čišćenja divljih deponija u koritu rijeke Morače, unutar Druge zone sanitarne zaštite izvorišta “Bolje Sestre”. Međutim, uprkos tim naporima, neodgovorni građani ponovno odlažu otpad, što dovodi do iste situacije, kazao je predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje, Zoran Lakušić.
Obilaskom ovog prostora mogu se vidjeti uznemirujuće slike, ostataci životinjskih tijela. Ove slike izazivaju duboko osjećanje užasa i zgražavanja.
„Nemar građana, neprimjenjivanje zakona i nedostatak kulture uništavaju našu prirodu. Rijeka Morača izgleda da jednom dijelu građana služi kao deponija, dok se biodiverzitet godinama uništava, uprkos sprovedenim akcijama čišćenja i kampanjama. U rijeci Morači možete pronaći svakakav otpad, od igle do lokomotive.
Odlaže se otpad poput starog namještaja i tehničke robe, nažalost, mnogi ljudi još uvijek vjeruju da će „voda odnijeti otpad“. Poglavlje 27 ističe potrebu rješavanja ovih problema zagađenja, ali nažalost, i dalje nema konkretnih rješenja“, kazao je Lakušić.
Dodaje da su se institucije u određenoj mjeri angažovale u rješavanju ovog problema, međutim, rezultati su bili ograničeni.
„Iako su sprovedene brojne aktivnosti usmjerene na otklanjanje posljedica, kao što su kampanje, angažovanje preduzeća za čišćenja korita Morače, problem nije uspješno riješen. Ponovno se javlja sa sve većom učestalošću, pa je stoga potreban drugačiji pristup.
Zagađenje voda u Crnoj Gori postalo je izuzetno prisutno i uglavnom je rezultat ljudskog uticaja, posebno vezano za stvaranje velike količine otpada. Otpad ima negativne uticaje na vodna područja i zahtijeva hitnu i sistematsku intervenciju kako bi se ova situacija poboljšala. Količine otpada koje nastaju kao rezultat svakodnevnih životnih aktivnosti, nažalost, dio građana ne odlaže na propisanim mjestima, već ih ostavljaju na divljim deponijama.
Posebno je zabrinjavajuće što su divlje deponije vrlo česte duž obala rijeka“, tvrdi Lakušić.
Dodaje i da dio stanovništva zbog nedovoljne svijesti i nepoznavanja smatra da će otpad samo nestati kada ga voda odnese, što je pogrešno uvjerenje.
„Osim fizičkog otpada, prisutni su i drugi oblici zagađenja, koji su opasni za živi svijet i zdravlje ljudi, kao što su biološko i hemijsko zagađenje. Otpadni materijal koji se odlaže ima negativan uticaj na živi svijet i narušava ljepotu rijeka. Zagađenje izazvano otpadom ima širok spektar prijetnji za živi svijet, uključujući smanjen rast biljaka, promjenama u zajednicama organizama i njihovoj brojnosti.
Posebno uznemirujući problem koji je nedavno otkriven u zdrastvenim istraživanjima je mikroplastika, koja se pokazala kao prisutna u tijelima mnogih organizama, uključujući ljude. Postojanje divljih deponija koje se neodgovorno odlažu u neposrednoj blizini izvorišta “Bolje Sestre” predstavlja ozbiljnu prijetnju njegovoj sigurnosti.
Ova situacija izaziva duboku zabrinutost. Apelujemo na sve građane da budu odgovorni i da ne odlažu otpad na divljim deponijama u blizini izvorišta Bolje Sestre u Drugoj zoni sanitarne zaštite”, kazao je Lakušić.
Dodaje da takvo ponašanje može ugroziti kvalitet vode i ugrožava životnu sredinu.
„Takođe, apelujemo na nadležne institucije da pojačaju nadzor i sprovedu strožije sankcije za sve one koji odlažu otpad u koritu Morače.
“Važno je da svi zajedno radimo na očuvanju životne sredine i zaštiti izvorišta Bolje Sestre kako bismo osigurali sigurnu i zdravu vodu za stanovnike Crnogorskog primorja. Samo uz solidarnost i odgovornost svih možemo prevazići ovaj problem i obezbijediti održivu budućnost za našu državu“, zaključio je Zoran Lakušić predsjednik Odbora direktora „Regionalni vodovod Crnogorsko primorje“.
Izvor: Regionalni vodovod