Događaji na dan 23. Januar

 393. – Rimski car Teodosije I je proglasio svog devetogodišnjeg sina Honorija za savladar.

638. – Stupio na snagu islamski kalendar, prema odredbi drugog halife Omera, a računanje počinje od Hidžre, odnosno selidbe Božijeg poslanika Muhammeda iz Mekke u Medinu. Navedeni kalendar je 10 ili 11 dana kraći od gregorijanskog, zavisno od godine do godine.

1368. – Džu Juen-džang je stupio na kineski presto, započevši dinastiju Ming koja će vladati Kinom tri vijeka.

1556. – U najsmrtonosnijem zemljotresu u istoriji koji je pogodio kinesku pokrajinu Šansi, poginulo je oko 830.000 osoba.

1719. – Lihtenštajn postao nezavisna kneževina u okviru Svetog rimskog carstva.

1789. – Biskup Džon Kerol je kupio zemljište na kojem će biti osnovan budući Univerzitet Džordžtaun, najstariji katolički univerzitet u Sjedinjenim Državama.

1793. – Rusija i Pruska sporazumjele se o drugoj podjeli Poljske.

1831. – Prihvaćena je Zastava Belgije, nakon što se Belgija 1830. godine osamostalila od Holandije.

1878. – Tokom rusko-turskog rata Britanija, na zahtjev sultana Abdul Hamida II, poslala svoju flotu u Konstatinopolj.

1913. – Prvi balkanski rat: Izbila pobuna Mladoturaka na čelu s Enver-begom, pri čemu je Nazim-paša ubijen, a vlada oborena.

1920. – Holandija odbila da saveznicima izruči bivšeg njemačkog cara Vilhelma II, koji je po abdikaciji u novembru 1918. emigrirao u Holandijuu. Njegovo izručenje traženo zbog zločina u Prvom svjetskom ratu.

1937. – Odlukom Kraljevske banske uprave Dunavske Banovine u Novom Sadu odobren je rad i pravila Hrvatske kulturne zajednice u Subotici.

1943. – Britanska Osma armija pod komandom feldmaršala Montgomerija zauzela, u Drugom svjetskom ratu, Tripoli u Libiji.

1945. – Sovjetske trupe u Drugom svjetskom ratu, napredujući ka Berlinu, izbile na rijeku Odru u Poljskoj.

1945. – Njemački veliki admiral Karl Denic je naredio početak operacije Hanibal, koja je postala jedan od najvećih evakuacija morem u istoriji, sa više od milion ljudi prebačenih tokom 15 nedjelja.

1950. – Izraelski parlament (Kneset) donio rezoluciju kojom Jerusalim postaje glavni grad Izraela.

1960. – Švicarac Jacques Piccard i amerikanac Don Walsh su se s batiskafom Trieste spustili u Marijansku brazdu u Tihom okeanu na 10.740 m dubine.

1968. – Mornarica Sjeverne Koreje u teritorijalnim vodama zarobila američki špijunski brod „Pueblo“. Posada broda puštena na slobodu u decembru.

1997. – Beogradski studenti vatrometom, pištaljkama i trubama obilježili 100. sat neprekidnog stajanja pred policijskim kordonom u Kolarčevoj ulici, u centru Beograda. Policija 24. decembra počela da sprječava studentske i građanske antirežimske demonstracije koje su počele 20. novembra zbog falsifikovanja rezultata lokalnih izbora u Srbiji.

1997. – Medlin Olbrajt je položila zakletvu kao prvi ženski državni sekretar SAD, čime je postala najviše rangirana žena u istoriji američke vlade.

2000. – Više od milion demonstranata prošlo kroz centar Madrida protestujući zbog eskalacije nasilja baskijske separatističke grupe ETA, u čijim je nasilničkim akcijama tokom 32 godine ubijeno oko 800 ljudi.

2002. – U pakistanskom glavnom gradu Karačiju kidnapovan, a kasnije i ubijen, dopisnik američkog „Vol strit žurnala“ Daniel Perl, koji je istraživao islamske militantne grupe u toj zemlji.

2003. – Pionir 10 je poslao posljednju poruku ka Zemlji.

2006. – Najmanje 46 lica poginulo i 130 povrijeđeno u teškoj željezničkoj nesreći kraj Bioča.

23. januara 2006. godine, najmanje 46 lica je poginulo i 130 povrijeđeno u teškoj željezničkoj nesreći koja se dogodila kada je lokalni putnički voz koji je saobraćao između Bijelog Polja i Podgorice iskliznuo iz šina u mjestu Bioče nedaleko od Podgorice. Teška nesreća kod stanice Bioče (10 km sjeverno od Podgorice) uzrokovana je prema jednim izvještajima kvarom elektromotorne garniture a prema drugim neispravnošću kočionog sistema.

Nesreća se desila malo poslije 16 časova. Do 20 sati su ekipe prevozile povrijeđene u podgoričku bolnicu, a tek poslije su prevoženi oni kojima nije bilo spasa.

Spašavanje putnika otežavao je jak vjetar koji je puhao u kanjonu Morače.

Direktor Kliničkog centra Crne Gore Miodrag Đurović izjavio je da je u tu bolnicu smješteno preko 127 povrijeđenih putnika, među kojima je i sedamdesetpetoro djece do šesnaest godina starosti.

Tadašnji potpredsjednik Vlade Miroslav Ivanišević je u izjavi koju je prenijela naveo da je, prema nezvaničnim informacijama, u vozu koji se na pruzi između Podgorice i Bijelog Polja, u mjestu Bioče, survao u provaliju nekoliko desetina metara, bilo “blizu 200 putnika“.

2010. – U Sabornoj crkvi u Beogradu ustoličen 45. poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Irinej.

2016. – Crna Gora osvojila srebrnu medalju  Evropskog prvenstva u vaterpolu. U finalnoj utakmici naši reprezentativci poraženi su od Srbije 10-8. Finalnu utakmicu posmatralo je 18.473 ljudi, čime je postavljen novi rekord u istoriji tog sporta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content