Na današnji dan: Počeli da rade prvi semafori za regulisanje saobraćaja u svijetu
Događaji na dan 10. decembar
1508. – Formirana Kambrejska liga, savez protiv Venecije koji su sklopili papa Julije II, francuski kralj Luj XII, aragonski kralj Ferdinand II i rimsko-nemački car Maksimilijan I.
1520. – Njemački crkveni reformator Martin Luter u Vitenbergu javno spalio bulu u kojoj mu je papa Lav X zaprijetio prokletstvom ako se u roku od 60 dana ne odrekne jeresi. U januaru 1521. Luter ekskomuniciran iz rimokatoličke crkve.
1708. – Savezničke snage su počele opsadu francuskog grad Lil tokom Rata za špansko nasleđe.
1768. – U Londonu je osnovana Kraljevska akademija, a za prvog predsjednika je postavljen Džošua Rejnolds.
1810. – Napoleon Bonaparta Francuskoj priključio njemačke gradove Hanover, Bremen, Hamburg, Lauenburg i Libek.
1845. – Škotski izumitelj Robert William Thomson patentirao je svoj izum pneumatskih guma.
1848. – Luj Napoleon nadmoćnom većinom od preko četiri miliona glasova dobio izbore za predsjednika Francuske. Četiri godine kasnije izveo državni udar i proglasio se carem Napoleonom III.
1868. – Prvi semafori za regulisanje saobraćaja u svijetu počeli da rade u Londonu, na trgu ispred zgrade parlamenta Velike Britanije.
1879. – Iz Pule je Johann Palisa otkrio veliki tamni asteroid glavnog pojasa, a nazvao ga je 211 Isolda po Izoldi iz legende o Tristanu i Izoldi.
1895. – Osnovano Društvo za unapređenje i uljepšavanje Sokobanje, što se smatra začetkom turizma u Srbiji. Sokobanja, u kojoj su često na odmoru boravili knezovi Miloš i Mihajlo Obrenović, pominje se kao lječilište još u starom Rimu i ranoj Vizantiji.
1898. – Potpisan Pariski mirovni ugovor kojim je okončan američko-španski rat. Španija se odrekla Kube i Portorika, a za 20 miliona dolara ustupila Amerikancima Filipine i Guam.
1901. – Na danu smrti Alfreda Nobela počinje od 1901. godine dodjela Nobelovih nagrada za mir, koja je jedina Nobelova nagrada koje se dodjele u Oslu. Prvi dobitnik Nobelove nagrade za mir je Henry Dunant.
1902. – Završena je izgradnja Asuanske brane u Egiptu, kojom je regulisan tok Nila.
1936. – Abdicirao britanski kralj Edvard VIII jer nije želio da se odrekne ženidbe sa Amerikankom Volis Simpson, kako je to od njega tražio premijer Stenli Boldvin. Posle abdikacije dobio titulu vojvode od Vindzora. Naslijedio ga George VI.
1941. – Japanski avioni u Drugom svjetskom ratu u Južnokineskom moru potopili britanske ratne brodove „Ripals“ i „Princ od Velsa“, na kojima je poginulo oko 800 ljudi.
1948. – Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila Univerzalnu deklaraciju o pravima čovjeka. Taj datum obelilježava se kao Dan ljudskih prava.
1954. – Srpski i hrvatski pisci i lingvisti postigli Novosadski dogovor o srpskohrvatskom književnom jeziku, koji je potpisalo 25 uglednih stručnjaka za jezik. Zaključeno da je narodni jezik Srba, Hrvata i Crnogoraca jedan jezik s dva izgovora, da su oba pisma, ćirilica i latinica, ravnopravna i da jezik ima zajednički pravopis.
1963. – Zanzibar, britanski protektorat od 1890, stekao nezavisnost u okviru Britanskog komonvelta. Naredne godine postao republika i s Tanganjikom stvorio novu državu koja je dobila naziv Tanzanija.
1964. – Nobelovu nagradu za mir dobio Amerikanac Martin Luter King, borac za građanska prava crnaca. Ubijen u atentatu u Memfisu četiri godine kasnije.
1967. – Prva komercijalna termonuklearna eksplozija izvršena u Novom Meksiku u SAD radi vađenja prirodnog gasa.
1980. – Milton Obote proglašen za predsednika Ugande, kao prvi afrički šef države koji se vratio na vlast posle zbacivanja vojnim udarom. Vojska ga 1985. drugi put zbacila sa vlasti.
1991. – Jugoslovenska narodna armija se povukla iz Zagreba i Hrvatske, ali su borbe Srba i hrvatskih snaga nastavljene.
1996. – Predsednik Južne Afrike Nelson Mandela potpisao Ustav kojim su svi građani, bez obzira na rasu, izjednačeni pred zakonom, kao završni čin u demontiranju sistema aparthejda u toj zemlji.
1998. – Haški tribunal osudio bosanskog Hrvata Antu Furundžiju na 10 godina zatvora zbog mučenja i silovanja zatočenika u bosanskom ratu. To je bila prva presuda kojom je silovanje označeno kao ratni zločin.
2001. – Generalni sekretar UN Kofi Anan dobio Nobelovu nagradu za mir.