Izvor: klima101.rs

U ponedjeljak, 26. avgusta, Australija je doživjela najtopliji dan u istoriji mjerenja tokom zime. Sjutradan, drugi najtopliji sa temperaturom od 41,2 °C

Na južnoj hemisferi, godišnja doba su obrnuta u odnosu na našu, sjevernu. Dakle, dok mi prolazimo kroz ljetnje vrućine, u Australiji je zapravo – zima.

Ali u svjetlu globalnog zagrijavanja, tamo uopšte nije hladno.

Naprotiv…

U jednoj oblasti na obali sjeverozapadne Australije, Jampi Sound, u ponedjeljak, 26. avgusta, izmjereno je 41,6 °C. To je najviša do sada zabilježena temperatura u toku zime u ovoj zemlji.

Istog dana, u šest gradova dostignut je prag od 40 °C.

Prethodni nacionalni rekord iznosio je 41,2 °C koliko je izmjereno u avgustu 2020. u Robuku na zapadu. Živa u termometru u Jampi Soundu u utorak, 27. avgusta, takođe je stigla do te brojke.

Samim tim, Australija je dva dana zaredom doživjela najtoplije zimske dane u istoriji mjerenja.

Širom Australije zapravo je u toku rekordan toplotni talas. Mada zime na tim prostorima jesu relativno blage, temperature koje se bilježe vezuju se za ljeto. Na velikim djelovima teritorije već proteklog vikenda bilo je znatno toplije nego što je uobičajeno, uglavnom za desetak Celzijusa.

Ilustracije radi, u zabačenom gradiću Udnadata u Južnoj Australiji, u petak, 23. avgusta, izmjereno je 38,5 °C, dok je sutradan bilo još toplije – 39,4 °C. Prema podacima sa sajta Weather & Climate, ova mjerenja odstupaju od normale za 12,1 i 12,9 °C i nove su rekordne dnevne temperature.

Ali ne samo to… Pao je i istorijski rekord za avgust u Udnadati iz davne 1946. godine (36,5 °C), a 39,4 °C je i najviša izmjerena avgustovska temperatura u čitavoj Južnoj Australiji.

Neobičnu toplotu donosi sistem visokog pritiska, prenosi Science Alert, kako kroz jasnije nebo sa više sunca, tako i kroz spuštanje vazduha koji izaziva zagrijavanje.

Ali pored redovnog i učestalog obaranja temperaturnih rekorda, ovako toplo vrijeme donosi i druge – na oko vidljive – posledice: biljka zanimljivih cvjetova, pod imenom kengurova šapa, jugoistočno od Melburna procvjetala je već u julupiše Guardian. Tipično, to se dešava u septembru.

Znakovi ranog proleća primete se i u ponašanju ptica i insekata koje privlači preuranjeno procvjetala vegetacija.

Ovakve vremenske prilike dešavale su se i ranije u Australiji.

Međutim, aktuelna epizoda vrućina, u svjetlu porasta temperature, ekstremna je.

Kako na društvenoj platformi X (nekadašnji Tviter) navodi neprofitni medij Climate Central, koji čine naučnici i naučni novinari, mnogi najtopliji zimski istorijski rekordi, postavljeni na sjeveru zemlje, imali su indeks klimatskih promjena od pet.

To znači da su ovako visoke temperature bile pet puta vjerovatnije. Drugim rečima, da živimo u svijetu bez klimatskih promjena, one bi bile skoro nemoguće.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content