Naučnici razvili baterije sa vodom koje je moguće reciklirati: Da li bi mogle da zamijene litijumske baterije?
Ne brinite, vodene baterije neće se zapaliti ili eksplodirati!
Kroz upotrebu vode, svijet bi mogao otvoriti put ka održivijim i sigurnijim alternativama konvencionalnih baterija.
To su otkrili međunarodni istraživački timovi predvođeni Kraljevskim institutom za tehnologiju u Melburnu (RMIT).
Tri su ključne komponente svake baterije: katoda, anoda i elektrolit. U baterijama koje svakodnevno koristimo, kao što su litijumske i olovne, koristi se hemijski rastvor kao elektrolit koji, kada se jednom iskoristi, teško se može vratiti u prvobitno stanje.
Imajući to u vidu, naučnici su u laboratoriji zamijenili opasne hemikalije – vodom. Običnom, čistom vodom koju pijemo.
“Međutim, u tu vodu smo dodali aditive poput neorganskih soli”, objasnio je glavni autor istraživanja, Tiani Ma, za Guardian.
Rezultat su vodene baterije na bazi magnezijuma koje, za razliku od litijumskih, ne mogu izgorjeti ili eksplodirati.
Ali to je samo prva od mnogih pozitivnih strana. Sljedeća je mogućnost ponovne upotrebe i reciklaže.
“Naše baterije mogu sigurno biti rastavljene, a materijali ponovo iskorišteni ili reciklirani, što rješava probleme odlaganja na kraju njihovog životnog vijeka s kojima se suočavaju potrošači, industrija i vlade širom svijeta s trenutnom tehnologijom skladištenja energije”, istakao je Ma.
Vodene baterije su posebno pogodne za razvoj velikih energetskih skladišta i integraciju obnovljivih izvora, posebno uzimajući u obzir sigurnosne prednosti.
Ali u budućnosti se moguće širenje njihove primjene…
“Kako naša tehnologija napreduje, mogu postati stvarnost i druge primjene u manjim energetskim skladištima, poput napajanja domova i elektronskih uređaja za zabavu.”
U vodene baterije se ugrađuju magnezijum i cink, koji su široko dostupni u prirodi, jeftini i manje toksični u poređenju s materijalima u drugim vrstama baterija.
Smanjenjem troškova dolaze i manji rizici po ljudsko zdravlje i okolinu. Nadalje, proizvodni proces je jednostavan, što bi omogućilo masovnu proizvodnju vodenih baterija.
Da li to znači da možemo očekivati njihovu komercijalizaciju uskoro? To zavisi od toga kako definiramo “uskoro”.
Vodene baterije imaju potencijal da zamijene olovne baterije u kratkom roku – za dve do tri godine, a potencijalno mogu zamijeniti litijumske nešto kasnije, za pet do deset godina od sada, otkrio je Tiani Ma.