Nauka potvrdila: Bez klimatskih promjena, ne bi bilo ovakvog julskog toplotnog talasa

Izvor: klima101.rs

Istraživanje koji je objavio međunarodni naučni tim World Weather Attribution pokazuje da bi ekstremne temperature u Evropi i Mediteranu tokom jula bile „praktično nemoguće” da ljudi nisu zagrijali planetu upotrebom fosilnih goriva

„Praktično nemoguće”.

Tako su naučnici u novom saopštenju opisali ekstremne temperature tokom jula 2024 – kada ne bi bilo klimatskih promjena (engl. virtually impossible).

Drugim riječima, klimatske promene su nedvosmisleno uzrok rekordnim vremenskim uslovima kojima smo bili svjedoci tokom jula u Evropi i na Mediteranu.

U pitanju je rezultat novog istraživanja World Weather Attribution (WWA), međunarodnog tima naučnika iz Velike Britanije, Holandije i Francuske, koji vrše studije uticaja klimatskih promjena na ekstremne vremenske prilike.

Kako navodi WWA u saopštenju, ekstremne vrućine kao one koje su tokom jula pogodile Mediteran više nisu rijetki događaji

U zemljama Mediterana, ovakvi toplotni talasi se sada očekuju jednom u 10 godina – naravno, u sadašnjoj, već zagrijanoj klimi. Pošto se zagrijavanje nastavlja, za 10 godina će klima već biti drugačija nego danas, a savremena naučna saznanja nam govore da će toplotni talasi biti još češći, a njihov intenzitet još veći. 

Mada se ove konkretne brojke odnose prije svega na mediteranske zemlje kao što su Grčka i Španija, Mediteran i jugoistočna Evropa nazivaju se „vrućom tačkom” klimatskih promjena jer se zagrijavaju brže od svjetskog prosjeka.

Na mapi koju je ponudio WWA jasno se vidi da je Srbija bila u širem regionu ekstremnog vremena tokom jula:

Odstupanje julskih temperatura u odnosu na prosek 1991-2020. Napomena da bi ova odstupanja bila još drastičnija u slučaju da se posmatra neka ranija normala, npr. za 1961-1990. IZVOR: WWA

Takođe, WWA procenjuje da bi julske vrućine, kada bi se dogodile u svijetu bez klimatskih promjena, bile za oko 3 °C hladnije.

Ljetnji toplotni talasi u Srbiji su usljed klimatskih promjena sve češći i intenzivniji.

Kao što je julsko vrijeme na Mediteranu bilo „praktično nemoguće” bez klimatskih promjena, tako je ljeto koje upravo proživljavamo bilo praktično nezamislivo u klimi ovih prostora prije samo nekoliko decenija. 

To znači da je krajnje vrijeme da promijenimo mnoge stare navike i mnoga stara pravila – pored zauzdavanja klimatskih promjena, moramo se i prilagoditi na nove uslove. 

Možda i prvi korak na tom putu je da usvojimo ideju da ljeto više nije samo doba „lijepog” vremena, već da su ljeta uveliko postala opasna po naše zdravlje, pa i po naše živote.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content