NOVA STUDIJA POKAZALA: Klimatske promjene (a ne El Ninjo) glavni su krivac za rekordnu sušu u Amazonskoj prašumi

FOTO: ILUSTRACIJA

Na desetine uginulih delfina, nestašice vode i struje, neuspjele žetve… Sve su ovo posljedice isušivanja reke Amazon koje je prouzrokovano rastućim globalnim temperaturama

Sredinom 2023, Amazonsku prašumu pogodila je nezapamćena suša. Rijeka Amazon pala je na najniže nivoe u posljednjih 120 godina, u tamošnjem jezeru Tefe uginulo je na desetine delfina, a usljed presahlih vodotokova, milionske lokalne zajednice suočavale su se sa neuspjelim žetvama i nestašicama – kako pijaće vode, tako i struje.

Kako otkrivaju iz međunarodne grupe naučnika Svjetska vremenska atribucija, glavni krivac za potresne prizore iz Amazonije jesu klimatske promjene, izazvane sagorijevanjem fosilnih goriva.

Proučavajući događaje od juna do novembra prošle godine, istraživači su proračunali da je globalno zagrijavanje učinilo sušu u Amazonskoj prašumi 30 puta više vjerovatnom, tako što je prouzrokovalo ekstremne temperature koje su dovele do rekordno niskih vodostaja.

U basenu rijeke Amazon, klimatske promjene ne samo da smanjuju količinu padavina, već takođe rezultuju toplijim vremenskim uslovima zbog kojih vlaga iz biljaka i tla isparava, a samim tim dolazi do surovijih suša.

U junu 2023, razvio se prirodni fenomen El Ninjo koji zagrijava tropske djelove Pacifika, ali ima prostorno širi uticaj na klimu. Njegov doprinos stiže i do Amazonije, ali u prošlogodišnjoj, analiziranoj suši El Ninjo nije imao presudnu ulogu.

Uprkos tome što je El Ninjo doprinio smanjenju količine padavina u Amazonskoj prašumi otprilike jednako kao i klimatske promjene, snažan trend isušivanja pripisuje se gotovo u cjelosti rastućim globalnim temperaturama.

Svih devet zemalja koje međusobno dijele Amazoniju, uključujući Brazil, Kolumbiju i Venecuelu, pogođene su sušom koja bi mogla dodatno da se pogorša posle kišne sezone, a koja se završava u maju.

Ukoliko svet hitno ne obustavi sagorijevanje fosilnih goriva i krčenje šuma, suše u Amazonskoj prašumi postaće još učestalije na sve toplijoj planeti, upozoravaju naučnici.

Izvor: 101klima.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content