“Nulta tolerancija prema narušavanju zona sanitarne zaštite”

Izvorište Bolje sestre: Foto: Regionalni vodovod

Odluka Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine o zabrani gradnje asfaltne baze sa pratećim objektima kompanije “Tehnoput” budi nadu da će se i u narednom periodu zaustaviti svaki pokušaj degradacije zona sanitarne zaštite izvorišta „Bolje sestre“ i ugrožavanje životne sredine, saopštio je predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda Zoran Lakušić.

“Ova odluka jasno reflektuje osnovni princip funkcionisanja Ministarstva, a to je očuvanje i zaštita prirodnih resursa, kao što je vodoizvorište “Bolje sestre”, koji zaslužuju najviši stepen pažnje i brige. Kroz ovo rješenje, Ministarstvo je poslalo jasnu poruku da je zaštita prirodnih resursa i očuvanje okoline od suštinske važnosti. Ovo je važan korak ka očuvanju prirode i okoline, i dokaz da Ministarstvo ima predanost brizi o prirodnim resursima i očuvanju ekološke ravnoteže”, saopštio je Lakušić u izjavi za medije.

Ministarstvo je, kako kaže, na ovaj način, stavilo do znanja svima koji žele radi sopstvenog profita da ugroze osnovne koncepte ekološke države Crne Gore, prekrše zakone i ne poštuju visoke ekološke standarde, da sa njima neće biti kompromisa.

“Ovakve odluke bude nadu da će se i u narednom periodu zaustaviti svaki pokušaj degradacije zona sanitarne zaštite izvorišta “Bolje sestre” i ugrožavanje životne sredine. Ovim državničkim stavom potvrđena su dugogodišnja nastojanja Odbora direktora i Regionalnog vodovoda da se kroz borbu za očuvanje zona sanitarne zaštite izvorišta „Bolje sestre“ beskompromisno štiti državni i javni interes, odnosno sigurno vodosnabdijevanje Crnogorskog primorja”, naveo je Lakušić.

Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine donijelo je odgovornu odluku o zaštiti rijeka Cijevne, Morače i izvorišta Bolje sestre.

“Mještani Cijevne, koji su dugo trpjeli uticaj asfaltnih baza, sada konačno mogu odahnuti od eventualno negativnih posljedica asfaltne baze “Tehnoputa”. Međutim, potrebno je pokrenuti proces izmještanja asfaltnih baza “Bemaxa” i “Puteva” sa ovih lokacija na adekvatnije lokacije, s obzirom na to da ove kompanije, koliko je poznato, nemaju vodnu dozvolu”, navodi Lakušić.

Poručuje da ministar Janko Odović, Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, Ministarstvo turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera i Vlada u Regionalnom vodovodu imaju posvećenog partnera da se kroz zaštitu sanitarnih zona izvorišta „Bolje sestre“, obezbijedi nedostajuća količina vode opštinama Crnogorskog primorja, i na taj način obezbijedi njihov razvoj i razvoj turizma kao ključne grane privrednog razvoja Crne Gore.

“Preduslov za uredno vodosnabdijevanje Crnogorskog primorja je nulta tolerancija prema narušavanju zona sanitarne zaštite jer zbog njihovog grubog narušavanja, odnosno izvršenog ekocida u koritu i na obalama rijeke Morače i izvorišta „Bolje sestre“, Regionalni vodovod je prinuđen da ulaže značajna finansijska sredstva u cilju njihove sanacije, kao i za obezbjeđenje dodatne količine vode”, poručuje Lakušić.

Regionalni vodovod, kako kaže, izražavaju zabrinutost zbog činjenice da još uvijek postoje institucije i pojedinci koji možda nijesu u potpunosti svjesni opasnosti i posljedica koje sa sobom nosi davanje dozvole za rad postrojenja poput asfaltne baze u blizini rijeka Cijevne i Morače.

“Ovakva postrojenja mogu imati značajan negativan uticaj na okolinu, posebno na vodne resurse i na izvorište “Bolje sestre”, te je od suštinske važnosti da se adekvatno razumiju i uzmu u obzir potencijalne opasnosti pri donošenju odluka o dozvolama za takve aktivnosti”, zaključio je Lakušić.

Izvor: RTCG

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content