Izvor: Pobjeda.me

Ulcinjani su danas Dan opštine proslavlli velikim protestom na Maloj plaži. Okupljeni građani nosili su transparente ,,Ulcinj nije tržni centar”, ,,Ne otimajte more od nas”, ,,Ulcinj nije tvoj emirat, Spajiću”, ,,99 godina, vala nećeš”…

Na protest su ih pozvali predsjednik Opštine Genci Nimanbegu i predstavnici svih političkih partija čiji stav je ujedinjen – Ulcinj niije na prodaju, ne trebaju mu megalomanski projekti i zajednica se mora pitati i odlučivati.

Vlada Crne Gore i Ujedinjeni Arapski Emirati potpisali su sporazum o saradnjiu oblasti turizma i razvoja nekretnina, koji će omogućiti dugoročni zakup i valorizaciju najvrijednijih prirodnih lokaliteta.

– Ovaj protest danas na Dan Opštine Ulcinj kada se trebamo spremati za sezonu, pred nama je najveći izazov. Izazov koji govori o tome da neko želi da otuđi našu imovinu i da je investitoru. Mi to ne dozvolljavamo. Odluku koju sam donio da umjesto slavlja održimo protest je odluka kojus sam donio je iz razloga ugroženosti. Ulcinj su napadali razni okupatori, ali na ovaj način da nam neko uzme sudbinu – Ulcinj ne smije dozvoliti, poručio je predsjednik opštine Ulcinj Genci Nimanbegu

Ovaj skup, ističe, samo je jedan od primjera kako ćemo braniti ono što nam pripada i što moramo ostaviti pokoljenjima.

– Poštovani građani i predstavnici partija, ovo iza mene su predstavnici partija koji dugo nisu pričali, sa njima smo se svađali, ali oko Ulcinja se nećemo svađati, odbranićemo ga koliko god nas to koštalo. Ovdje želim da pošaljem poruku o manipulaciji Spajića: Govori da su usvojili zaključke SO Ulcinj. Nije tačno, zaključke koji govore da ne prihvatamo mega projekat, nisu ni razmotrili. Pozivam političare u Podgorici, neka konačno shvate – Spajić je okrenuo cijeli jedan grad protiv sebe. Ulcinj nije sam, svi su uz nas, ovo treba da stigne do onih koji žele da odluče bez javnosti i analiza – istakao je on.

Poručio je: ,,Ovo je jedan ponosan narod, neka razumiju političari u Podgorici.”

Popović: Imamo kvorum jer je narod došao”


Predsjednica Skupštine opštine Ulcinj Ivana Popović saopštila je da danas otvara protest jer nema svečanosti tamo gdje se ignoriše volja građana.

„Nema svečanosti ako ne možemo zajedno da odlučujemo o onome što je naše“, poručila je Popović.

Istakla je da imaju kvorum jer je ,,narod došao, a to je kvorum koji daje smisao svemu što radimo.”

Istakla je da je istorija Ulcinja duga više od dvije hiljade godina, govori o hrabrosti, kulturi, slobodi i multietničkom skladu.Ulcinj je, kako je kazala, oduvijek bio mnogo više od geografskog prostora.

„Bio je i ostao ideja slobode, različitosti i ponosa. Grad koji je znao da primi, ali da sačuva, da se otvori prema svijetu ali da ne izgubi sebe“, poručila je Popović.

Dragićević: ,,Iz Ulcinja se samo iznosilo”


Građanski aktivista Aleksandar Dragićević kazao je da je 30 godina Ulcinj simbol multikulturalizma, bratske ljubavi i jedinstva.

– Iz Ulcinja se samo iznosilo, nijesu donosili već su samo uzimali i odnosili – poručio je on.

Trideset godina, kaže,  Morsko dobro je upravljalo prostorom onako kako su oni misli da treba i od toga Ulcinjani nijesu imali skoro pa ništa.

-Nadao sam se 2020. godine da više nećemo morati da brinemo svaki pedalj ove zemlje. Da se nećemo raspravlajti da li je nešto naše i da li neko treba da pita građane koji žive na određenim mjestima šta oni misle o određenim projektima. Kako sam se prevario – poručio je Dragićević.

Skup je na kratko prekinut zbog Ezana (poziva na molitvu) sa džamije pomoraca na Maloj plaži.

U peticiji koja broji preko 7.000 potpisa, navodi se da se ovim sporazumom, investitorima iz UAE otvaraju se vrata za preuzimanje više lokacija širom države, bez transparentnih procedura i javnog uvida.

 – Javnosti je svega par dana prije samog potpisivanja sporazuma predstavljena idejadavanja u zakup svih 12 km Velike plaže,na čak 99 godina, koji podrazumijeva izgradnju turističkih kompleksa, marina, aerodroma, itd., a time i njen trajni, nepovratni gubitak za građane/ke. Posebno zabrinjava činjenica da se ovako važan dokument donosi iza zatvorenih vrata,bez javne rasprave i uvida građana/ki. Planirano je da zemljište bude dodijeljeno u skraćenoj proceduri bez javnog nadmetanja i tendera, u suprotnosti sa važećom (iako upitnom i već problematičnom) prostorno-planskom dokumentacijom, što stvara ozbiljanrizik od korupcije i zloupotrebe državnih resursa – navodi se u peticiji.

Ovakav sporazum, dodaju, ne samo da nije ustavni već ,,krši zakone države Crne Gore, većne poštuje ni međunarodne konvencije čije smo potpisnice, poput Arhuške koja građanima garantuje pravovremeno i potpuno informisanje, učestvovanje u donošenju odluke i pristup pravdi u pitanjima životne sredine.

Zašto je ovo problem?

• Delta rijeke Bojane, Velika plaža i Ulcinjska solana predstavljaju jedno od najznačajnijih ekoloških područja na Balkanu. Ovo je stanište brojnih ugroženih biljnih i životinjskih vrsta, a posebno migratornih ptica koje nalaze utočište u ovom jedinstvenom ekosistemu.

• Očuvanje ovih područja ključno je za ekološku ravnotežu, kvalitet vode, zemljišta i zaštitu od klimatskih promjena ali i za održivi razvoj, tj. ekonomsku dobit usklađenu sa dugoročnim očuvanjem resursa. Njihova devastacija imala bi nesagledive posljedice za buduće generacije.

• Sporazum predviđa prilagođavanje crnogorskog zakonodavstva potrebama investitora, što direktno ugrožava pravnu sigurnost i suverenitet države.

• Potencijalna realizacija predstavljenih planova, za Ulcinjane/ke znači ugrožavanje postojećih porodičnih biznisa u turizmu, oduzimanje radnih mjesta i uništavanje lokalne ekonomije, za namanje četiri naredne generacije u trajanju od čak 99 godina.

• Povoljan ekološki status Ulcinjske solane, koji je jedno od završnih mjerila za pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji, biće doveden u pitanje realizacijom ovog sporazuma, budući da su Velika plaža i Ulcinjska solana dio neraskidivog ekosistema.

Šta traže Ulcinjani?


1. Raskid sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata. 

2. Zaštitu Velike plaže, Ulcinjske solane i delte Bojane od destruktivnih investicija i definisanje mjera zaštite koje podrazumijevaju zabranu bilo kakvih radnji koje mogu prouzrokovati promjenu oblika ili izgleda zaštićenog prirodnog dobra ili narušiti njegov integritet.

3. Očuvanje pravne sigurnosti i suvereniteta Crne Gore. Nijedan investitor ne smije biti iznad zakona.

4. Potpunu transparentnost u procesu odlučivanja o našim prirodnim resursima. Slijed svih koraka koji dovode do ovakvih odluka i sporazuma moraju oslikavati potrebe građana i očuvanja prirodnih vrijednosti te biti predmet javne rasprave.

5. Usvajanje prostornog plana Crne Gore, uz poštovanje datih primjedbi i zaključaka na već sprovedenoj javnoj raspravi i bez naknadnih izmjena koje nisu prošle kroz transparentan proces uključivanja javnosti u oblikovanje prostora kao našeg najvrijednijeg resursa.

6. Dosljedno sprovođenje strateških planova države Crne Gore koji se odnose na zaštitu prirodnih vrijednosti.

– Potpisivanjem ove peticije, zahtijevamo da Vlada Crne Goreraskine ovaj sporazum shodno članu 6,stav 3i uključi stručnu i širu javnost u procese prije donošenja odluka koje se tiču budućnosti naše države. Ne dozvolimo da naša najvrijednija prirodna područja postanu plijen investitora i žrtva netransparentnih, nezakonitih i neustavnih odluka – poručili su u peticiji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content