Osmi mart, popusti i ubistva
Ni ove godine Osmi mart nije dan ženske revolucije, već dan seksističkog kapitalizma i konzumerizma.
Navikli smo na popuste na odjeću, nakit, ruže… Ove godine smo otišli korak dalje pa su na popustu sredstva za čišćenje. Kako drugačije da uljepšate dan voljenoj i bliskoj ženi, nego praškom i sredstvom za suđe? Ipak su to njena primarna interesovanja i hobiji. Jer hobi je ono čime se baviš u slobodno vrijeme a žene u Crnoj Gori u slobodno vrijeme peru, čiste, ribaju… Rizikujući da ću razbiti idilični patrijarhalani mjehur u kojem živimo moram napomenuti da to nije hobi, već neplaćeni rad. Neplaćeni, fizički rad.
Pored toga, tu su simbolično i kante za smeće po akcijskoj cijeni.
Dobar poklon za ženu je, takođe, odjeća za dijete. Jer poklon za dijete je poklon i za majku. Kada ga rodi, ona više ne postoji jer je njen život sada život njenog djeteta. Tati možete kupiti bocu pića, parfem, kaiš ali majki skoro pa morate pokloniti nešto za dijete.
Da li je u ovoj reklami slučajno ponuđena samo odjeća za dječake neka ostane otvoreno pitanje.
Ovakve povoljnosti po ženski život ne samo da su moguće tokom jednog dana u godini već se intenzivno reklamiraju preko medija, društvenih mreža i stranica sa brojnim pratiocima. Jer mizogini ne smijemo biti u tišini, već mora svako da vidi i da čuje.
Najzanimljivije je što te kompanije i trgovine vrijeđaju svoje radnike, odnosno, radnice. Odavno, Bogu hvala, znamo šta su muški a šta ženski poslovi pa je ustaljena je praksa da žene rade u uslužnim djelatnostima kao što je trgovina. Dobro je da živimo u razvijenoj zemlji, emancipovanoj i feminističkoj, u kojoj žena može da radi. To što će sjutra naplatiti ko zna koliko akcijskih sredstava za čišćenje koje će biti poklon je skroz druga tema.
Jedan butik u Baru osmislio je svoja pravila pa će u njihovoj radnji ženske garderobe muškarci imati veći popust od žena. Vjerovatno, jer su oni ti koji kupuju poklone. Dakle, ne samo da je Dan ženske revolucije stavljen u kapitalističko ruho nego smo uspjeli da muškarce opet stavimo u centar pažnje i omogućimo im da lakše doprinesu relativizaciji ženske borbe za svoja prava.
Crnogorski Osmi mart
Svake godine čujemo kako se ženama ne treba posvećivati samo tokom njihovog praznika ili tokom mjeseca marta već cijele godine.
Ako mene pitate, taj narativ je suvišan jer se ženama u Crnoj Gori u kontinuitetu posvećuje pažnja.
Već juče je pružena pažnja ženi iz Kolašina kojoj je suprug prijetio pištoljem koji mu je oduzet.
Prije dva dana žene su dobile prostor u medijima kada je objavljen podatak Svjetske banke da su žene u Crnoj Gori među najravnopravnijima u svijetu u pogledu radnih prava.
Prije četiri dana je žena prijavila osmogodišnje brutalno fizičko i psihičko nasilje od starne svog supruga, nakon što je prijetio da će usmrtiti njenu porodicu.
U januaru prošle godine je ubijena Zurmita Nerda od starne svog nevjenčanog supruga brutalnim batinama. Šejla Bakija je u novembru prošle godine ubio bivši momak. Već nekoliko mjeseci se njegovo suđenje odlaže.
Novemabr je izgleda, pored marta, posebno određen za žene jer je tog mjeseca prije dvoje godine policajac iz Berana ubio svoju suprugu hicima iz službenog pištolja.
Medijska pismenost, a i zdrav razum, nalaže da prije donošenja suda i zaključka moramo utvrditi činjenice i osloniti se na pouzdane brojke. Elem…
Pred podgoričkim Osnovnim sudom je zbog krivičnog djela nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici u 2021. i 2022. godini formirano ukupno 154 predmeta, riješeno 118, a 36 je preneseno u 2023. godinu, tako da, ne samo da je čitava godina ženska već se prenosi i u sledeću.
Podaci iz Vladinog plana aktivnosti za postizanje rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori za period 2017-2021. godine kažu da je razlika u visini zarada između muškaraca i žena u Crnoj Gori u tom periodu iznosila 13,9 odsto u korist muškaraca, što znači da je žene zarađivala samo 86,1 odsto od prosječne zarade isplaćene muškarcima za isti rad.
MONSTAT upozorava da se od kako se vodi statistika rađa manje djevojčica nego dječaka.
U publikaciji Žene i muškarci u Crnoj Gori (Monstat) nalazimo podatak da su žene najčešće zaposlene u sektoru obrazovanja (76,6 odsto), ali da se one, uprkos tome, mnogo rjeđe nalaze na položajima odlučivanja (sa izuzetkom institucija predškolskog obrazovanja). Kad su u pitanju starješine samostalnih organa uprave i visokog rukovodećeg kadra koje postavlja Vlada, na najvišim pozicijama su muškarci sa 56 odsto, dok na pozicijama zamjenika starješine
prednjače žene sa 57 odsto.
Kada fokus stavljamo na žene, nije nam stran ni mobing. Od 2012. do 2022. godine bilo je 108 inicijativa za vršenje inspekcijskog nadzora u slučajevima mobinga, a postupljeno je u samo 26 slučajeva.
Istraživanje Centra za ženska prava pokazalo je da gotovo polovina muškaraca smatra da ženama prija kada im muškarci sa kojima rade poklanjaju seksualnu pažnju (44.8% ispitanika). Svaki treći muškarac tvrdi da žene ponekad izmišljaju priče o seksualnom nasilju kako bi od poslodavca iznudile novac (34,5% ispitanika).
Više od četvrtine ispitanika vjeruje da žene koje kažu da su doživjele seksualno nasilje često izmišljaju ili pretjeruju sa tvrdnjama o zlostavljanju ili silovanju (26.2% ispitanika) kao i da su žrtve silovanja zapravo žene koje su imale seksualni odnos ali su se „predomislile“ nakon njega (25.4% ispitanika).
Ako novinari i ljudi lažu, brojke ne lažu. U Crnoj Gori, Osmi mart traje tokom cijele godine.