Ovaj grad je bez konkurencije u svijetu po zagađenosti vazduha
U Srbiji je ponovo nastupila kriza – u velikom broju gradova, zagađenost vazduha je u kategoriji opasne, pa se stanovništvu preporučuje da ne izlazi iz kuće i da ne otvara prozore. Po kratkoročnim pokazateljima, vazduh oko državne mjerne stanice u Šapcu i na još nekim mjestima goreg je kvaliteta nego u Daki, prestonici Bangladeša, koja je na vrhu svjetske liste na aplikaciji IQAir.
Po kratkoročnim pokazateljima, vazduh u Šapcu i na još nekim mjestima goreg je kvaliteta nego u Daki, prestonici Bangladeša, koja je na vrhu svjetske liste na aplikaciji IQAir.
Vlasti i mediji u Srbiji nisu upozorili stanovništvo, zauzeti postizbornim sporovima, već su to učinili Dejan Lekić i Milenko Jovanović iz Nacionalne ekološke asocijacije (NEA). Od početka aktuelne grejne sezone nije bilo toliko mnogo uzbuna kao proteklih nekoliko godina, najviše zahvaljujući povoljnim vremenskim uslovima, ali trenutno je vazduh toliko zagađen da je u mnogim gradovima opasno boraviti napolju.
Poredeći podatke koje prenosi svjetska aplikacija IQAir sa mjerenjima u Srbiji, Dejan Lekić, tvorac aplikacije xEco, ukazao je na to da se dvije stanice u Zemunu i ona u Borči već danima nadmeću sa Dakom, prestonicom Bangladeša, za jednu neslavnu titulu.
Po koncentraciji najsitnije prašine tipa PM2.5 u vazduhu, gledano iz sata u sat, ova azijska metropola se drži na prvom mjestu na planeti. Sarajevo je treće, a Beograd je deveti. Ali gledano po pojedinačnim punktovima, Šabac je danas daleko prestigao Daku.
Očitavanja za PM2.5 bila su danas ekstremna čak i prepodne, što je rijetkost, objavio je xEco vazduh.
Zagađenost vazduha ili, možda bolje, predlozi mjera za poboljšanje kvaliteta vazduha, u protekloj su predizbornoj kampanji prebačeni u treći plan.
U vrhu u Srbiji u prisutnosti praškastih materija u kategoriji PM2.5 u vazduhu, u ljubičastom, trenutno je još i Novi Pazar.
Izvor: Balkan energy green