Ponovo eksploatišu šljunak noću – poznate nam mašine

Eksploatacija šljunka na državnoj parceli obala Morače 29.04.2023 22:56

Nakon monitoringa dronom i nakon više desetina prijava koje smo dobili od odgovornih građana uspjeli smo da snimimo sinoć u 22:58 h nelegalnu eksploataciju šljunka na obali Morače. U ovom krivičnom djelu krađe šljunka sa državnih parcela u društvenoj svojini vode, zatekli smo bager koji su ranije koristili Maraši kako kopa šljunak i tovari u kamion. Bager nam je poznat još od susreta sa njima koji smo imali sa ekipom televizije Vijesti kada smo bili presreteni i kada su upućene i prve prijetnje novinarima.

Prošlo je više mjeseci od kako je Vlada na čelu sa Dritanom Abazovićem odlučila da stane na kraj ovoj pljački i devastaciji i time zaštiti izvorište Bolje sestre sa kojeg se napaja vodom crnogorsko primorje. Akcije policije i ostalih službi nakon što je Abazović preuzeo kordinaciju operativnim timom urodile su plodom i obala Morače je prema našim saznanjima bila mirna sve do predsjedničkih izbora kada su eksploatatori iskoristili zauzetost policije i počeli da rade u večernjim satima. Kako je vrijeme prolazilo sve češće su bile dojave da se vrše kopanja na obali i da pojedine separacije rade u večernjim satima.

Bager sa oznakom DOOSAN koji je kopao šljunak i tovario kamion na obali Morače

Nakon svega toga pojačali smo monitoring dronom, ali zbog stražara sa vozilima koje su koristili eksploatatori kao alarm bilo je teško uočiti aktivnosti noću, tj. bivali smo često primijećeni, ali i praćeni.

Osim narandžastog bagera Maraša marke DOOSAN i kamiona marke STEYR koje smo zatekli na državnoj parceli 2161 KO Grbavci primijetili smo da su ovih dana eksploatatori pregrađivali puteve na ovim državnim parcelama i da separacije Maraša prave nove nanose pijeska.

Stanići kopali u samom koritu Morače

Takođe prije par dana snimljena je mehanizacija ekipe takozvanog Barona Stanića u samom koritu Morače, a prema našim saznanjima oslanja se na zaštitu u Ministarstvu poljoprivrede tj. takozvane dozvole za sanaciju zemljišta koje se nalaze u blizini, te ova dokumentacija koja je izdata od strane jedne službenice otežava Upravi policije procesuiranje istog, a postoji sumnja da uživa dodatnu zaštitu. Mi ćemo istražiti slučaj o kakvim se dozvolama radi i ispitati rad ove službenice.

Upoznali smo Upravu policije sa ovim slučajevima i jasno nam je da činjenica da se eksploatacija vršila na prostoru od preko 3 miliona kvadratnih metara otežava samo hvatanje lica u vršenju ovog krivičnog djela i da je dodatno otežano dokazivanje porijekla samog materijala zbog opstrukcija. Napominjemo da se na prošloj sjednici Nacinalnog savjeta za borbu protiv visoke korupcije pominjala mogućnost konfiskovanja mašina koje se zateknu u izvršenje ovog djela koje ugrožava nacionalni interes i vodosnabdivanje crnogorskog primorja.

U toku procjena štete u životnoj sredini

Separacije na obali Morače

Česta su pitanja javnosti ko će platiti planiranu sanaciju obale Morače i nasipa koji bi trebali da vrate u jednoj mjeri nivo same Morače i podignu nivo izvorišta Bolje sestre. Podsjećamo da se prognozira da bi ta sanacija koštala više desetina miliona eura, ali da je Uprava za inspekcijske poslove još u septembru uputila Agenciji zahtjev za procjenu štete u životnoj sredini. Ukoliko se dokaže šteta počinioci i odgovorana lica bi mogli odgovarati kaznom zatvora do 8 godina i naplatom iznosa za počinjenu štetu u životnoj sredini. Međutim prema našim informacijama u Agenciji za zaštitu životne sredine je bilo opstrukcija od strane pojedinih službenika, ali anagažovanjem novih ljudi ovaj proces bi trebao da se brzo nastavi. Nakon što se završi procjena država stiče preduslove za naplatu štete i obeštećenje. U toku je i priprema dokumentacije za hitnu sanaciju obale koja će početi čim se dobije zeleno svijetlo od strane nadležnih organa.

Skip to content